Wszyscy zdajemy sobie chyba sprawę z faktu, że bieganie oddziałuje bezpośrednio na naszą kondycję fizyczną, mięśnie, stawy, kształtuje sylwetkę oraz pomaga spalać tkankę tłuszczową. Rzadko mamy jednak świadomość, że ta aktywność fizyczna to cały szereg emocjonalnych i psychicznych korzyści, płynących z jej uprawiania.

Bieganie przekłada się bezpośrednio na jakość naszego życia i dobre samopoczucie. Wzrasta nasza pewność siebie, zmieniamy codzienne przyzwyczajenia i stosunek do własnego ciała. Staramy się żyć zdrowiej. Co sprawia, że tak się dzieje? W jaki sposób bieganie oddziałuje na nasz mózg?

Dzieje się tak, ponieważ wykonywany przez nas ruch stanowi bodziec, który pobudza mózg do wydzielania hormonów oraz wytwarzania nowych komórek nerwowych. Produkowana jest m. in. serotonina, dopamina, noradrenalina i endorfiny. Te substancje chemiczne sprawiają, że uprawianie aktywności fizycznej wprawia nas w dobry nastrój.

Jaki wpływ mają na nas hormony?

Serotonia wydzielana jest po każdym wysiłku fizycznym. Dodaje nam energii, poprawia humor, zmniejsza odczuwanie głodu oraz przyspiesza spalanie tłuszczu.

Dopamina zwana jest również hormonem motywacji. Im więcej dopaminy znajduje się w naszej krwi, tym większą mamy wytrwałość w dążeniu do celu oraz poszukiwaniu wrażeń.

Stężenie noradreanliny wzrasta wraz z wydłużeniem czasu treningu. W szczególności trening siłowy pobudza jej produkcję. Noradrenalina sprawia, że czujemy się rześcy i aktywni. Nasze zmysły stają bardziej wyczulone. Wzrasta ciśnienie krwi, hamując jednocześnie apetyt. Hormon ten wydziela się znacznie intensywniej w przypadku wzrostu stresu.

Endorfiny zwane są często hormonami szczęścia, ponieważ gdy uwalniają się po skończonym wysiłku, potrafią skutecznie redukować stres i poprawić nam nastrój.

Endorfiny, które wytwarzane są podczas intensywnego wysiłku, niwelują natomiast odczuwanie bólu. Dzieje się tak, ponieważ nasz organizm wciąż dąży do zachowania wewnętrznej równowagi. Jeżeli w jakimś obszarze nie czujemy się komfortowo, organizm stara się to nadrobić w inny sposób. Dlatego też, jeśli podczas biegu w pewnym momencie zaczniemy odczuwać zmęczenie i ból, organizm postara się uśmierzyć to uczucie, dostarczając nam zwiększoną dawke endorfin.

Z czasem nasz organizm przyzwyczaja się, że wysiłek fizyczny jest równoznaczny z produkcją endorfin. Wystarczy wówczas nawet 30 minut intensywnej aktywności, abyśmy poczuli ich pozytywne działanie.

Ryzyko przetrenowania lub uzależnienia!

Z produkcją endorfin przez nasz organizm wiąże się także pewne zagrożenie. Jeśli biegamy regularnie i zdarza się nam kilkudniowa przerwa w treningu, możemy wówczas odczuwać efekt pewnego rodzaju odstawienia (jak w przypadku uzależnień). Będziemy pobudzeni, niespokojni i sfrustrowani z powodu braku aktywności.

Dzieje się tak, ponieważ nasz organizm przyzwyczaja się do wydzielanych substancji chemicznych. Jeżeli otrzymuje je regularnie, będzie potrzebował ich coraz więcej. My natomiast będziemy trenować częściej i dłużej, aby sprostać temu zapotrzebowaniu. Taka sytuacja może doprowadzić do przetrenowania lub nawet uzależnienia od aktywności fizycznej. Możemy wtedy doprowadzić do sytuacji, gdzie sport stanie się dla nas największym priorytetem i wyłącznie długi trening lub częste udziały w zawodach sprawią, że będziemy czuć się spokojni i usatysfakcjonowani.

Osoby uzależnione od sportu będą odczuwać niepokój i nerwowość w sytuacjach, w których są kontuzjowani, chorzy lub nie mogą zrealizować planu, który sobie założyli. Jeśli trenując, nie damy sobie wystarczającej ilości czasu na regenerację, doświadczymy zespołu przetrenowania. Nasz organizm, pomimo uprawiania aktywności, która powinna przynosić odprężenie, będzie znajdował się w ciągłym stresie, a to może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie wszvstkich układów w naszvm ciele.

Dlatego zawsze pamiętajmy o włączaniu do kalendarza naszych aktywności przerw na regenerację i odprężenie. Są one niezbędne do odbudowy włókien mięśniowych, które uległy rozpadowi podczas wykonywanych ćwiczeń i powrotu naszego organizmu do pełnej sprawności. Regeneracja to także element treningu! Nie zapominajmy o tym, mimo, że często będzie nam się wydawać, że wyłącznie bieganie ma wpływ na naszą formę.