Tegoroczna ciepła aura towarzyszyła nam zaskakująco długo. Nieuchronnie zbliża się jednak czas chłodu i częstych opadów. Zaczynamy rozglądać się za skutecznymi sposobami na ogrzanie się i poprawę samopoczucia. Możemy oczywiście sięgnąć po gorącą herbatę z miodem lub cieplejsze okrycie. Są jednak na rynku dostępne również skuteczne urządzenia grzewcze, takie jak koce, poduszki elektryczne, czy termofory, które z pewnością warto wypróbować.

Koc elektryczny

Z wyglądu przypomina tradycyjny, miękki koc, a w jego wnętrzu znajdują się zintegrowane elektrycznie przewody grzejne. Koc elektryczny podłącza się do gniazdka i za pomocą regulatora ustawia pożądany poziom temperatury. Taki koc może mieć różne rozmiary, kolory i wzory. Może posiadać także funkcje dodatkowe, takie jak automatyczne wyłączanie, timer, zabezpieczenie przed przegrzaniem, czy możliwość prania.

Koc elektryczny zapewnia ciepło i komfort w chłodne dni. Jest niezwykle pomocny w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak bóle mięśniowe, stawowe, czy reumatyczne. Poprawia krążenie krwi i rozluźniając napięte partie ciała. To urządzenie dość oszczędne w zużyciu energii elektrycznej -  szybko się nagrzewa i utrzymuje stałą temperaturę.

Podobnie jak każde inne urządzenie elektryczne, taki koc powinno się użytkować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Należy chronić jego przewody przez uszkodzeniami i zalaniem wodą. Stosując się do instrukcji obsługi, nie należy używać go na wilgotnym materacu czy poduszce. U osób wrażliwych na wysoką temperaturę, należy unikać bezpośredniego kontaktu skóry z kocem i nie przegrzewać się, aby nie doprowadzić do podrażnień lub alergii .

Poduszka elektryczna

Podobnie jak opisywany wyżej koc, poduszka elektryczna również zawiera w swoim wnętrzu elektrycznie przewody grzewcze. Jest mniejsza od koca elektrycznego i służy do ogrzewania konkretnych części ciała, takich jak kark, szyja, plecy czy brzuch. Taką poduszkę podłącza się do gniazdka i za pomocą regulatora ustawia pożądany poziom temperatury. 

Poduszka elektryczna przynosi ulgę przy wielu problemach zdrowotnych. Rozgrzewa obolałe mięśnie, co pomaga rozładować napięcie oraz uciążliwy ból pleców i karku. Ogrzewając ciało, rozszerza naczynia krwionośne i wspomaga krążenie krwi. Jest urządzeniem pomocnym w czasie rekonwalescencji po przebytych urazach oraz nadwyrężeniach mięśni.

Poduszka elektryczna to urządzenie dość bezpieczne. Wiele sprzedawanych modeli posiada specjalne zabezpieczenie zapobiegające przegrzewaniu się produktu. Jeśli będziemy użytkować ją zgodnie z instrukcją obsługi, zaleceniami producenta i nie doprowadzimy do kontaktu z wilgocią i wodą, posłuży nam z pewnością przez długi czas.

Termofor

Jest to wyrób medyczny, który wykorzystuje się zarówno w celach profilaktycznych, jak i leczniczych. Znany jest ze swoich rozgrzewających właściwości. Termofor służy do miejscowego ogrzewania ciała. Jego klasyczna wersja ma postać gumowego worka z zakręcanym korkiem i uszczelką, uniemożliwiającą przeciekanie wody.

Termofor na wodę to podstawowy rodzaj tego produktu. Nalewa się do niego ciepłą, ale nie wrzącą ciecz. Gumowy worek umieszczony jest w przyjemnej dla ciała materiałowej osłonie - z pluszu, weluru, wełny czy bawełny.

Alternatywą względem termoforu na wodę jest rozwiązanie z pestkami wiśni. Umieszczone są one w worku, który w zależności od oczekiwanego działania należy podgrzać lub ochłodzić. Schłodzone pestki wiśni działają jak zimny kompres, natomiast podgrzane magazynują ciepło i wolno je oddają. Kiedy woreczek z pestkami jest już doprowadzony do właściwej temperatury, wkłada się go w zewnętrzne poszycie i jest gotowy do użycia.

Termofor to rozwiązanie proste i tanie w użytkowaniu. Nie wymaga dostępu do zasilania elektrycznego i działa w sposób naturalny. Przynosi ulgę w różnych dolegliwościach, takich jak bóle brzucha, menstruacyjne, mięśniowe, stawowe czy reumatyczne. Może być stosowany również jako zimny okład na opuchliznę, czy siniaki.

Należy pamiętać, że termofor utrzymuje stałą temperaturę tylko przez pewien czas. Aby użytkować go dłużej, niezbędne będzie częste podgrzewanie lub wymiana cieczy. 

Koce, poduszki elektryczna i termofory to produkty, które mają zniwelować uczucie chłodu i poprawić nasze samopoczucie. Przy wyborze odpowiedniego dla nas rozwiązania, pamiętajmy o różnicach między nimi. Koc elektryczny zapewnia największą powierzchnię grzewczą, ale jest najdroższy. Poduszka elektryczna jest mniejsza i tańsza, natomiast ogrzewa tylko wybrane obszary ciała. Najprostszym i najtańszym z zaprezentowanych rozwiązań jest termofor, który utrzymuje jednak stałą, oczekiwaną przez nas temperaturę przez dość krótki czas.

Artykuł sponsorowany