Dla wielu z nas rower jest nieodłącznym towarzyszem urlopowych i weekendowych wyjazdów. Utrzymuje nas w dobrej kondycji fizycznej, relaksuje, pozwala w łatwy sposób wydostać się z miejskiego zgiełku i cieszyć się pięknem przyrody. Gdy nasze dzieci są jeszcze zbyt małe, aby samodzielnie poruszać się jednośladem, pojawia się pytanie, jak bezpiecznie przewozić je na własnym rowerze? Na rynku dostępnych jest kilka bezpiecznych i wygodnych systemów do przewożenia dzieci. Przyjrzyjmy im się dokładniej.

Fotelik rowerowy

Najłatwiej dostępnym i najczęściej wybieranym sposobem przewożenia dzieci rowerem są foteliki. Ich popularność wynika niewątpliwie ze stosunkowo niskiej ceny oraz łatwości montażu. 

Foteliki rowerowe są dostępne w dwóch wariantach - montowanym z przodu lub z tyłu. Zaletą fotelików przednich jest możliwość wygodnej komunikacji między rodzicem a dzieckiem oraz stałej kontroli sytuacji i zachowania dziecka. Takie foteliki mają jednak o wiele niższy limit wagowy - mogą w nich podróżować dzieci do 15 kg.

Foteliki tylne mocowane są do bagażnika lub rury podsiodłowej, co pozwala nieco lepiej rozłożyć dodatkowe obciążenie. W takim foteliku mogą podróżować dzieci o wadze nawet do 35 kg.

Warto pamiętać, że foteliki dostępne w sprzedaży przeważnie nie są w żaden sposób amortyzowane. Wszelkie wstrząsy spowodowane najeżdżaniem na nierówności drogowe przenoszą się także na fotelik. Dlatego w trosce o kręgosłupy naszych dzieci, przejażdżki nie powinny być przesadnie długie.

Zadbajmy również o to, aby nasz rower wyposażony był w komplet porządnych błotników rowerowych. Ścieżki, po których się przemieszczamy nie zawsze są idealnie suche. Zbyt krótki błotnik lub jego brak spowoduje, że zarówno my, jak i nasze dziecko będziemy przemoczeni od pasa w dół.

Przyczepka rowerowa

Przyczepka będzie idealnym rozwiązaniem, jeśli myślimy o transportowaniu dwójki naszych dzieci. Mimo, że stanowi ona o wiele większy wydatek niż fotelik, w wielu przypadkach będzie to mądry i opłacalny wydatek.

W trakcie długich rowerowych wycieczek, przyczepka zapewni dzieciom o wiele większy komfort niż fotelik. Wiele modeli przyczepek posiada sprężyny amortyzujące, które niwelują wstrząsy w trakcie jazdy. Dzieci mogą się wygodnie rozsiąść, a nawet zdrzemnąć. Przesłony, w które wyposażone są przyczepki, chronią dzieci przed słońcem, deszczem oraz silnym wiatrem. 

Rodzic musi się jednak liczyć z tym, że to dodatkowe obciążenie będzie od niego wymagało większych nakładów energii. Również sprawne manewrowanie tak rozbudowaną konstrukcją przynajmniej w początkowej fazie będzie nieco bardziej skomplikowane. Z czasem jednak każdy dzielny rodzic nabierze i w tym wprawy.

Pamiętajmy, że przepisy ruchu drogowego jasno określają wyposażenie, jakim powinna dysponować przyczepka do przewożenia dzieci. Musi ona posiadać dyszel uniemożliwiający jej wywrotkę w przypadku przewrócenia się roweru, jedno czerwone światło pozycyjne z tyłu, jedno czerwone światło odblaskowe z tyłu oraz jedno światło białe z przodu, gdy jest ona szersza niż 90 cm.

Rower cargo

Rower towarowy (z angielskiego "cargo bike") w odróżnieniu od klasycznych modeli rowerów ma zamontowaną na stałe skrzynię, która pozwala przewozić różnego rodzaju towary. Ze względu na swoją specyficzną budowę, skrzynia, która stanowi element roweru cargo, może śmiało posłużyć do przewożenia dzieci.

Przepisy dotyczące przewozu dzieci rowerem

Według polskiego prawa, dzieci do lat 7 mogą być przewożone na rowerze w specjalnie do tego celu dostosowanym foteliku lub przyczepce, zamocowanej na tyłach jednośladu. Łączna długość jednośladu z przyczepką nie może wynosić więcej niż 4 metry.

Należy pamiętać, że przewożąc dziecko w foteliku bądź przyczepce zakazane jest poruszanie się po chodniku. Wyjątkiem są sytuacje, gdy towarzyszy nam drugie dziecko w wieku do lat 10, warunki pogodowe zagrażają naszemu bezpieczeństwu na jezdni lub gdy dozwolona prędkość pojazdów na drodze jest większa niż 50 km/h, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry.

Rower, którym planujemy przewozić dziecko musi posiadać niezbędne oświetlenie, sygnalizator dźwiękowy oraz bezawaryjnie działające hamulce, dostosowane do ciężaru fotelika lub przyczepki.

Jeśli czeka nas dłuższa rodzinna wyprawa, warto mieć przy sobie również zapasową dętkę rowerową i zestaw naprawczy, na wypadek nieoczekiwanej awarii opony w naszym jednośladzie.

Podsumowanie

Jak widać, istnieje kilka sprawdzonych rozwiązań, które umożliwiają przewożenie dzieci na rowerze. Zanim zdecydujemy się na zakup, dokładnie przemyślmy własne potrzeby.

Fotelik rowerowy jest prawdopodobnie najbardziej popularnym i najtańszym rozwiązaniem. Sprawdzi się doskonale na krótszych dystansach. Nie wpłynie również na nasz komfort jazdy i nie będzie wymagać dodatkowych umiejętności prowadzenia roweru.

Przyczepka rowerowa lub rower cargo, mimo że są to rozwiązania droższe i wymagające od nas więcej wysiłku, umożliwiają przewożenie więcej niż jednego dziecka, zapewniając jednocześnie większą przestrzeń i komfort podczas podróży.

Artykuł sponsorowany