Wielu z nas nie wyobraża sobie spędzania ferii zimowych w miejscu innym, niż góry. Amatorzy szaleństwa na narciarskich stokach, długich, pieszych wędrówek górskimi szlakami i beztroskiego relaksu w otoczeniu białego puchu muszą pamiętać o niezbędnym ekwipunku na taki wyjazd. Z myślą o nich przygotowaliśmy checklistę rzeczy, bez których nie powinniśmy wyruszać w podróż.

Cytując klasyka: "jak jest zima, to musi być zimno!". Trzymając się tej, jakże prostej zasady, rzeczą absolutnie niezbędną jest ciepła odzież.

Wybierając odpowiednią kurtkę na wyjazd, sugerujemy, żebyście zdecydowali się na taką, w której udacie się zarówno na narciarski stok, jak i spacer po mieście. Będziecie mieli jeszcze sporo rzeczy do spakowania, a dwie sztuki tej samej garderoby znacznie ograniczą miejsce w Waszym bagażu. Dobrze byłoby, żeby kurtka oprócz właściwej ochrony przed zimnem, była też wyposażona w membranę, która odpowiada za jej oddychalność i wodoszczelność. W specjalistycznych sklepach z odzieżą turystyczną z pewnością znajdziecie bogatą ofertę zarówno męskich, jak i damskich kurtek narciarskich

Tak jak w przypadku kurtki, zimowe spodnie także powinny być ciepłe i wodoszczelne. Podczas dynamicznej jazdy na stoku, szelki w takich spodniach oraz zapięcia na rzepy będą dla nas szczególnie przydatne.

W góry jedziemy przede wszystkim po to, aby jak najwięcej czasu spędzić na powietrzu, w otoczeniu sporej ilości śniegu. Dlatego rzeczą niezwykle ważną jest wybór odpowiedniego obuwia. Biorąc pod uwagę, że każde, nawet najlepszej jakości obuwie i tak w końcu przemoknie, weźmy ze sobą co najmniej dwie pary. W przypadku najmłodszych uczestników naszego wyjazdu, obowiązuje oczywiście odrębna zasada, mówiąca, że im więcej par dziecięcych śniegowców w walizce, tym lepiej!

Zimowe buty muszą być wygodne, ciepłe, wodoodporne i zapewniać stopom odpowiednią wentylację. Wyprawa w góry często wiąże się z pokonywaniem wielu kilometrów po nierównych, śliskich szlakach, dlatego obuwie musi charakteryzować się wysoką cholewką i twardą, antypoślizgową podeszwą. Nie zapomnijcie też o odpowiedniej ilości grubych, oddychających skarpetek.

Każda osoba prowadząca aktywny styl życia wie, jak ważnym elementem ubioru jest bielizna termoaktywna. Materiał, z którego jest ona wykonana jest elastyczny, dzięki czemu nie krępuje naszych ruchów. Zapewnia odpowiednią izolację cieplną, przy jednoczesnym, sprawnym odprowadzaniu wilgoci.

Niezależnie, czy spacerujemy po mieście, czy szalejemy na górskim stoku, nasza głowa, szyja i ręce to części ciała, które jako pierwsze odczuwają chłód. Spakujmy ze sobą ciepłą czapkę, szalik oraz odpowiedniej grubości rękawice, które zapewnią nam ciepło i pewny chwyt podczas aktywności sportowych.

Aktywne ferie zimowe, to przede wszystkim długie godziny spędzane na stokach narciarskich. Wielu amatorów białego puchu, z uwagi na coroczne wyjazdy w góry, posiada już własny sprzęt narciarski, czy snowboardowy wraz z kaskiem, goglami i ochraniaczami. Solidne, markowe męskie lub damskie narty nie są może zbyt małym wydatkiem, lecz nie zapominajmy, że jest to pojedynczy wydatek na długie lata.

Osoby, które nie są przekonane, czy taka aktywność sportowa przypadnie im do gustu, mogą skorzystać z usług płatnych wypożyczalni sprzętu, które dopasują odpowiedni sprzęt do naszej budowy ciała, masy oraz wzrostu.

I rzecz ostatnia, ale równie ważna, jak wszystkie dotąd wymienione! Nie zapomnijcie "spakować ze sobą" dobrego nastawienia i uśmiechu, którym obdarzycie swoich towarzyszy podróży. Bez tego, nawet z pozoru idealnie zaplanowany wyjazd, nie będzie miał szansy na powodzenie.

Artykuł sponsorowany