W końcu przyszło lato - czas upragnionego odpoczynku i rodzinnych wyjazdów. Gdy za oknem mocno świeci słońce, my zaczynamy szukać ochłody w zaciszu parków, ogrodów lub wybierając oferty wyjazdów na wakacje. Słońce, ciepły piasek pod stopami, urokliwa plaża i przyjemna, chłodna woda - czy może być lepszy sposób na spędzenie tego letniego czasu z najbliższymi?

Plażowanie to czysta przyjemność, szczególnie dla naszych dzieci, które w takim miejscu upatrują też okazję do długiej, beztroskiej zabawy. Aby tak było, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dzięki nim sami unikniemy niepotrzebnego, rodzicielskiego stresu, a naszym pociechom zafundujemy komfortowy czas nad wodą.

Nakrycie głowy oraz krem z filtrem to podstawa! Skóra dziecka jest delikatniejsza niż skóra osoby dorosłej. Zawiera mniej melatoniny (brązowego pigmentu), przez co jest bardziej narażona na szkodliwe działanie promieni UV. O skórę należy właściwie zadbać, smarując ją na około 15-20 minut przed wyjściem kremem z odpowiednio wysokim filtrem. Pojedyncze kremowanie to zdecydowanie za mało. Przebywając na słońcu kosmetyk powinno się stosować co 2 godziny, a najlepiej po każdym wyjściu z wody.

Priorytetowo należy potraktować też nakrycie głowy. Najlepiej sprawdzą się kapelusze lub czapki z szerokim rondem - zasłonią nie tylko głowa, lecz także twarz, kark i szyję.

Pozostając w temacie warunków atmosferycznych panujących najczęściej na plaży, na całodniowy wypoczynek nad wodą warto wziąć ze sobą niewielki rozkładany namiot. Obecnie sprzedawane modele są bardzo poręczne, lekkie i łatwo się rozkładają. Dzięki takiemu rozwiązaniu, dziecko w każdej chwili będzie mogło odpocząć w zacienionym miejscu, a także w razie potrzeby osłonić się przed wiatrem.

Podczas wspólnego plażowania najprawdopodobniej nie będziemy w stanie dorównać naszemu dziecku w ilości kolejnych wejść do wody. Nasze pociechy wprost uwielbiają "kursowanie na trasie" woda - brzeg plaży. Zwróćmy jednak uwagę, czy brzeg, po którym stąpamy nie kryje pod powierzchnią wody przykrych niespodzianek w postaci twardych kamieni lub ostrych odłamków. Aby nie ryzykować skaleczenia i urazu stóp, dobrze jest wyposażyć się w specjalne buty do wody.

Odpowiedni czas i bezpieczne miejsce. Jeśli korzystamy z popularnych, często odwiedzanych miejsc wypoczynku, dopasujmy godzinę wyjścia tak, aby uniknąć tłumów na plaży. Pamiętajmy również, aby ograniczać przebywanie na słońcu między godziną 10:00 a 16:00, kiedy jest ono najsilniejsze i najbardziej szkodliwe.

Równie ważne jest także bezpieczne miejsce plażowania i wodnych zabaw naszych dzieci. Rozsądnym pomysłem jest ulokowanie się w pobliżu stanowiska ratownika. Dzięki temu będziemy czuć się bezpieczniej, a naszą pociechę będzie doglądać dodatkowa "para oczu".

Niezbędne wyposażenie plażowicza, czyli koc na którym będziemy wypoczywać, ręczniki dla nas i naszego dziecka oraz suche ubranie za zmianę, to rzeczy, o których bezwzględnie należy pamiętać. Aby atrakcji było pod dostatkiem, zabierzmy ze sobą różnego rodzaju foremki, łopatki, czy piłki plażowe. Po zakończonej zabawie warto wziąć na nie pojemną, nieprzemakalną kosmetyczkę, aby nie przemoczyć pozostałego ekwipunku.

Nieodzownymi atrybutami rodzica na wakacjach są także telefon, dokumenty i pieniądze. Należy znaleźć dla nich takie miejsce, które nie będzie znajdowało się w zasięgu wzroku innych turystów i będzie osłonięte od wody i piasku. Pamiętajmy, aby zabierać ze sobą jedynie najpotrzebniejsze dokumenty wraz z niewielką ilością gotówki, umożliwiającą zakup obiadu, drobnej pamiątki, czy lodów dla dzieci. Jeśli to możliwe, wybierajmy się na plażę w większym gronie. Wtedy zawsze znajdzie się ktoś, kto przypilnuje naszych rzeczy, gdy będziemy wchodzić do wody.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu plażowemu "must have" spędzicie beztroski, rodzinny czas podczas pobytu nad wodą. Życzymy Wam samych słonecznych dni i udanego wypoczynku!

Artykuł sponsorowany