Ceny wakacyjnych kwater potrafią przyprawić o zawrót głowy. Na dodatek ich dostępność maleje z każdym tygodniem przybliżającym nas do wakacji. Może zatem warto rozważyć wyjazd pod namiot? To propozycja, która łączy w sobie obcowanie z naturą, ograniczenie naszych wydatków urlopowych, a w połączeniu z pieszymi wędrówkami i aktywną turystyką jest zapowiedzią niezapomnianej przygody. Jeśli z wyjazdu chcielibyśmy przywieźć wyłącznie miłe wspomnienia, warto przemyśleć co będzie nam niezbędne i optymalnie spakować nasz bagaż.

Wyjazd pod namiot stwarza konieczność zabrania ze sobą kilku dodatkowych rzeczy, które w przypadku noclegu w hotelu czy pensjonacie nie byłyby nam potrzebne. Mimo, iż wiele pól namiotowych oferuje łazienkę, kuchnię, czy dostęp do energii elektrycznej, to podczas pakowania warto kierować się zasadą samowystarczalności, w razie gdyby nasz camping nie okazał się w pełni wyposażony.

Spakujmy się praktycznie i w jak największym stopniu uniwersalnie. Każda rzecz, którą postanowimy zabrać, powinna być odpowiedzią na konkretne potrzeby wyjazdowe, a jej rozmiar jak najbardziej kompaktowy, aby po złożeniu zajmowała jak najmniej miejsca.

Kluczową kwestią jest wybór odpowiedniego namiotu, który swoją konstrukcją i wielkością będzie odpowiadał charakterowi naszego wyjazdu. Na wyprawę ze swoją drugą połówką wystarczy nam namiot 2 osobowy. Rodziny podróżujące z dziećmi powinny zdecydować się natomiast na większy, rodzinny namiot, podzielony na sypialnie, bądź zastanowić się nad rozbiciem drugiego, mniejszego namiotu dla swoich pociech.

Ze względu na konstrukcję namiotu, najbardziej popularne są namioty typu iglo oraz namioty tunelowe. Do iglo nie potrzebujemy popularnych " śledzi", czy szpilek, przez co będzie on bardzo wygodny i prosty w rozkładaniu. Przez bardziej płaską budowę namiot tego typu będzie się też lepiej sprawował przy silnym wietrze.

Namiot tunelowy, mimo iż bardziej wymagający przy rozbijaniu, zaoferuje nam więcej przestrzeni w środku, będzie nieco wyższy i zaoferuje obszerne przedsionki.

Kolejnym "must have" są oczywiście karimata (lub dla większego komfortu materac samopompujący) oraz śpiwór. Mimo wysokich temperatur panujących latem w ciągu dnia, nocą może nas zaskoczyć niespodziewany chłód. Warto zatem przy wyborze odpowiedniego śpiwora zwrócić uwagę na zakres temperatur, dla których dany model jest przeznaczony.

Zostając jeszcze przy kwestii różnic temperatur, warto zabrać ze sobą zestaw ubrań uwzględniający zmienne warunki pogodowe. Warto postawić na odzież wykonaną z lekkich, oddychających i szybkoschnących materiałów. Sklepy z odzieżą outdoorową i sportową oferują obecnie szeroki wybór ubrań i bielizny termoaktywnej męskiej oraz damskiej, zróżnicowanej pod względem cenowym i jakościowym. Każdy zatem powinien znaleźć coś dla siebie.

Na naszej "checkliście" bezwzględnie musi się znaleźć odpowiednio wyposażona apteczka. Niespodziewana choroba, zatrucie pokarmowe, chwilowe osłabienie, czy skaleczenie któregoś z naszych współtowarzyszy podróży to sytuacje, w których powinniśmy reagować szybko. Dlatego też odpowiednie medykamenty w naszej apteczce mają nieocenioną wartość.

Jeśli nasze pole namiotowe nie posiada dostępu do kuchni, niezbędne będzie zapakowanie własnych sztućców, kuchenki, czy lodówki turystycznej oraz własnego prowiantu z długim terminem przydatności. Jeśli planujemy podróż samochodem i mamy nieco wolnego miejsca, warto zabrać ze sobą również stolik turystyczny i parę krzesełek. Zapewnią one przyjemny relaks po całodniowym, aktywnym dniu spędzonym na łonie natury.

Do naszej listy dopiszmy również mocną latarkę z dodatkowymi bateriami, powerbank, cienkie i szybkoschnące ręczniki, sznurek na pranie, worki na nieczystości oraz preparat do odstraszania owadów. To ekwipunek, który z pewnością przyda się pod każdym namiotem.

Zamknijmy zatem na chwilę oczy i pomyślmy o ciekawym kierunku podróży. Następnie przełączmy się na chwilę na "tryb strategicznego myślenia", spakujmy to, co niezbędne i w drogę. To będzie niezapomniana przygoda!