Alberto Salazar, słynny trener prowadzący w swojej karierze m. in. mistrza olimpijskiego i mistrza świata Mo Farah, a wcześniej również trzykrotny zwycięzca Maratonu Nowojorskiego został zdyskwalifikowany przez Amerykańską Agencję Antydopingową na cztery lata za nakłanianie zawodników do stosowania dopingu! Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF odebrało mu również akredytację na trwających właśnie Mistrzostwach Świata Doha 2019.

Z Alberto Salazarem nierozerwalnie kojarzony jest Nike Oregon Project, na którego czele stanął on w 2001 roku. W ramach przedsięwzięcia, którego głównym celem była poprawa stanu amerykańskich biegów długodystansowych, trenowało wielu słynnych i bardzo uzdolnionych biegaczy, m. in. zdobywca sześciu tytułów mistrza świata i czterech złotych medali olimpijskich, Brytyjczyk Mo Farah czy srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie 2012 oraz brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016, Amerykanin Galen Rupp.

Z biegiem czasu Nike Oregon Project objął swoim zasięgiem również sportowców spoza Stanów Zjednoczonych. Obecnie trenuje tu rewelacyjna w ostatnim czasie na bieżni Niemka, Konstanze Klosterhalfen, czy Siffan Hassan - Holenderka, która właśnie wywalczyła w Dausze złoty medal Mistrzostw Świata w biegu na dystansie 10 000 m.

W roku 2017, po sześciu latach współpracę z trenerem Salazarem zakończył utytułowany, brytyjski biegacz Mo Farah. Alberto Salazar doprowadził go do sześciu zwycięstw na mistrzostwach świata oraz czterech na igrzyskach olimpijskich. W późniejszych wypowiedziach Mo Farah podkreślał jednak, że powodem zakończenia współpracy nie były w żadnym wypadku pojawiające się już wtedy zarzuty o stosowanie przez Salazara dopingu na swoich zawodnikach.

Oprócz trenera, Amerykańska Agencja Antydopingowa (USADA) zdyskwalifikowała także na cztery lata jego głównego medycznego współpracownika, dr Jeffrey'a Browna. Decyzja podjęta przez USADA jest zwieńczeniem prawie czteroletniego dochodzenia przeciwko Alberto Salazarowi. Uznano, że trener w okresie gdy kierował Nike Oregon Project koordynował obrót i stosowanie zabronionego dopingu wśród biegaczy, a także praktykował podawanie im wlewów dożylnych, zawierających L-karnitynę.

W orzeczeniu USADA stwierdzono również, że w okresie współpracy z Salazarem w ramach Nike Oregon Project, dr Jeffrey Brown miał przeprowadzać transfuzje krwi oraz fałszować dokumentację medyczną sportowców. Podjęcie decyzji wykluczającej na cztery lata Salazara i Browna było możliwe przede wszystkim dzięki zeznaniom ich byłych podopiecznych.

Należy przy tym podkreślić, że nigdy żaden biegacz prowadzony przez Alberto Salazara nie został przyłapany na stosowaniu niedozwolonego dopingu. Nie ma również niezbitych dowodów na to, że słynny trener podawał im owe zabronione substancje.

Foto | Źródło: BBC Panorama / bbc.com