Etiopczyk, Kenenisa Bekele zwyciężył w 46. Maratonie Berlińskim. 37-letni biegacz przekroczył linię mety z czasem 2:01:41. Jest to wynik o zaledwie 2 sekundy słabszy od rekordu świata, który padł w 2018 roku także w Berlinie, a którego właścicielem jest Kenijczyk, Eliud Kipchoge, który pokonał dystans 42,196 km z czasem 2:01:39.

Termin 46. Berlin Marathon zbiegł się z trwającymi obecnie w Katarze Mistrzostwami Świata w Lekkiej Atletyce. W związku z tym, elita biegu nie była w tym roku tak imponująca, jak planowali organizatorzy. Dodatkowo zeszłoroczny zwycięzca i rekordzista świata Eliud Kipchoge nie zdecydował się na start w Berlinie ze względu na przygotowania do próby złamania bariery dwóch godzin w maratonie, która planowana jest za ok. dwa tygodnie w Wiedniu.

Najlepszym rekordem życiowym wśród uczestników mógł poszczycić się Kenenisa Bekele (2:03:03). Z takim wynikiem zwyciężył on w 2016 roku podczas berlińskiego maratonu.

Podczas tegorocznej edycji, losy maratonu rozstrzygnęły się na ok. 37 km biegu, kiedy Kenenisa Bekele prześcignął swojego rodaka, Birhanu Legese i w bardzo szybkim tempie zaczął zmierzać w kierunku mety.

Ostatecznie Bekele minął linię mety jako pierwszy z czasem 2:01:41, czyli jedynie o 2 sekundy wolniej niż Kenijczyk, Eliud Kipchoge przed rokiem. Drugi na mecie maratonu berlińskiego pojawił się wspomniany wyżej Birhanu Legese. Uzyskany przez niego wynik to 2:02:48. Trzecie miejsce wywalczył Etiopczyk, Sisay Lemma (2:03.36).

W rywalizacji pań, prym również wiodły reprezentantki Etiopii - Ashete Bekere, która zwyciężyła z wynikiem 2:20.14 oraz o 7 sekund wolniejsza Mare Dibaba (2:20.21). Trzecie miejsce na podium zajęła Kenijka, Selly Chepyego (2:21.06).

Maraton organizowany w Berlinie, to jedna z najbardziej prestiżowych imprez na tym dystansie. Wraz z maratonami w Nowym Jorku, Bostonie, Londynie, Chicago i Tokio tworzy tzw. wielką szóstkę maratonów - World Marathon Majors. Uchodzi on za bardzo szybki, ze względu na dosyć płaską trasę biegu. W tegorocznej edycji maratonu wzięła udział rekordowa liczba około 47 000 uczestników ze 150 krajów świata.