Kolejna edycja słynnego maratonu w stolicy dobiegła końca. Jego zwycięzcami zostali pochodzący z Etiopii Dadi Yami Gemeda oraz Kenijka, Rebecca Jepchirchir Korir. Wśród Polaków tryumfowali Dariusz Nożyński i Joanna Dorociak.

W dniu dzisiejszym odbyła się 41. edycja Maratonu Warszawskiego. Wzięło w nim udział ok. 6 tysięcy biegaczy. Wystartowali oni punktualnie o godzinie 9:00 spod stadionu Polonii na ul. Konwiktorskiej.

Czołowi zawodnicy rozpoczęli bieg maratoński w tempie wskazującym na jego ukończenie w czasie w granicach ok. 2 godzin i 10 minut. Pokonywali oni trasę wytyczoną w centralnej części Warszawy - od Kępy Potockiej, przez Cytadelę do Łazienek Królewskich. Biegacze minęli Stadion Narodowy, ZOO, dwukrotnie przekraczali również Wisłę, mostami Świętokrzyskim i Gdańskim. Później pobiegli m.in. Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem.

Walka o zwycięstwo rozegrała się na ostatnich kilometrach prowadzących do mety zlokalizowanej na Wisłostradzie, tuż przy Multimedialnym Parku Fontann. O pierwsze miejsce rywalizowali Etiopczycy - Dadi Yami Gemeda i Chalachew Tirunech. Więcej sił na finisz zachował Gemeda, który triumfował z rezultatem 2:11.39. Chalachew Tiruneh uzyskał jako drugi czas 2:11.54. Trzecie miejsce należało w tym roku także do Etiopczyka, Endale Belachew, który przekroczył linię mety z wynikiem 2:15.10.

Wśród pań od samego początku prym wiodła Kenijka, Rebecca Jepchirchir. Tempo biegaczki wzrastało z każdym kolejnym kilometrem trasy. Na metę dotarła ona w czasie 2:29.04, który stał się jednocześnie nowym rekordem maratonu. Jej przewaga nad rywalkami okazała się naprawdę imponująca. Druga na mecie (także Kenijka) Eunice Muchiri ukończyła bieg ponad 4 minuty później niż Jepchirchir (2:33.24). Trzecie miejsce wywalczyła Etiopka, Aberu Mulisa z wynikiem 2:37.07.

Pierwszy z Polaków maraton ukończył Dariusz Nożyński. Zajął on 8 miejsce z czasem 2:24.52. Najszybszą z Polek była Joanna Dorociak. Uzyskany przez nią czas 2:59:16 dał jej szósta pozycję.

W ramach 41. PZU Maratonu Warszawskiego odbył się również bieg towarzyszący na dystansie 5 km - "Bieg na Piątkę". Tu wygrał Aleksander Dragan z wynikiem 14,38, 7 sekund później metę przekroczył Jacek Wichowski (14,45), a na trzecim miejscu bieg ukończył Sebastian Nowicki w czasie 14,55.

Najszybszą kobietą w "Biegu na Piątkę" była Ewa Jagielska. Przekroczyła ona linię mety w czasie 16,42. Drugie miejsce wywalczyła Ewa Popadiak z wynikiem 17,34. Podium uzupełniła Emilia Mazek, której czas na mecie wyniósł 17,57.