W rozgrywanym dzisiaj półmaratonie w stolicy Danii - Copenhagen Half Marathon 2019, doszło do ustanowienia kolejnego fenomenalnego rekordu. Pochodzący z Kenii Geoffrey Kamworor poprawił rekord świata w biegu na dystansie półmaratonu, finiszując na linii mety z czasem 58:01!

Mimo, że oczy całego biegowego świata zwrócone są obecnie w kierunku Eliuda Kipchoge, który w ramach projektu INEOS 1:59 będzie usiłował w przyszłym miesiącu przełamać nieosiągalną dotychczas barierę dwóch godzin w maratonie, w dniu dzisiejszym byliśmy świadkami innego, spektakularnego wyczynu. 

Geoffrey Kamworor, trzykrotny mistrz świata w półmaratonie legitymujący się dotychczasowym rekordem życiowym 58:54, ustanowił nowy rekord świata w rozgrywanym dzisiaj biegu w stolicy Danii.

Już praktycznie w połowie trasy Kamworor uzyskał tak znaczącą przewagę nad rywalami, że jego zwycięstwo wydawało się już niemal przesądzone. Gdy Kenijczyk biegnąc samotnie zanotował na 15 kilometrze międzyczas 41:03 (o 37 sekund lepszy od międzyczasu dotychczasowego rekordzisty świata, 41:40), wszystkich zastanawiało jedynie, jaki nowy rekord ustanowi, triumfując na linii mety?

Geoffrey Kamworor zakończył półmaraton z wynikiem 58:01. Średnie tempo jego biegu wyniosło 2:44 min/km. Uzyskany przez niego wynik to nowy rekord świata w półmaratonie, który jest o 17 sekund lepszy od dotychczasowego 58:18, ustanowionego przez Abrahama Kiptuma w 2018 roku w Walencji.

Poziom sportowy kopenhaskiego półmaratonu był niezwykle wysoki. Aż sześciu zawodników ukończyło bieg z wynikiem poniżej 60 minut! Drugie miejsce zajął również Kenijczyk, Ngeno Benard Kipkori (59:16). Trzecie miejsce wywalczył Etiopczyk, Berehanu Wendemu Tsegu z rezultatem 59:22.

W rywalizacji kobiet zwycięstwo odniosła Etiopka, Birhane Dibaba z czasem 1:05:57. Drugi wynik ustanowiła Kenijka, Evaline Chirchir (1:06:22). Trzecią, najszybszą z kobiet była jej rodaczka Dorcas Jepchirchir Tuitoek (1:06:36).

W tegorocznym Copenhagen Half Marathon wzięło udział około 25 tysięcy biegaczy. Najszybszym Polakiem okazał się Piotr Mielewczyk, który ukończył bieg na 65 miejscu z czasem 1:07:23.

Foto: cphhalf.dk