Kolejne lekkoatletyczne emocje za nami! Wczoraj na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbył się jubileuszowy 10. LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej. Ponad 24 tysiące widzów oglądał zmagania czołowych gwiazd lekkiej atletyki, dla których sobotnie zawody były jednym z ostatnich sprawdzianów formy przed mistrzostwami świata w Katarze.

Wielki aplauz towarzyszył zwycięskiemu biegowi Ewy Swobody. Polka mocno ruszyła ze startu i w rywalizacji na 100 m finiszowała z czasem 11.29. Dodatkowego smaku dodaje fakt, że Ślązaczka wygrała konkurencję poświęconą 100-leciu Powstań Śląskich.

Nie skupiałam się na rywalkach, po prostu biegłam swoje. Myślę, że złamanie magicznej granicy 11 sekund jest do zrobienia w 2020 roku, bo ten sezon już jest za długi – jestem na pełnych obrotach od początku maja. Ale trzeba tak się zorganizować, żeby znaleźć czas i na odpoczynek i na trening

- powiedziała Swoboda.

Najszybszym sprinterem LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej okazał się Isiah Young. Amerykanin nie dał szans rywalom, choć jego czas 10.22 nie zachwycił.

Do ostatnich metrów walczyła o pokonanie Allyson Felix Justyna Święty-Ersetic. Polce zabrakło niewiele. W rywalizacji na 400 m kobiet uzyskała czas 51.54, legendarna Amerykanka 51.47.

Potrzebowałam tego startu. Ten bieg dodał mi pewności i to bardzo dobry prognostyk przed najważniejszymi występami sezonu

- przyznała polska dwukrotna mistrzyni Europy z Berlina.

Rywali na 400 metrów zdeklasował Steven Gardiner. Bahamczyk uzyskał 44.14. Najlepszy z Polaków był czwarty na mecie Rafał Omelko (46.28).

W biegu na 1000 metrów przepychankę na dystansie Adama Kszczota i Michała Rozmysa wykorzystał Marcin Lewandowski. Na wyjściu na ostatnią prostą „Lewy” wyprzedził wybitych z rytmu rywali i finiszował z czasem 2:21.01.

Zwycięstwo Marcina Lewandowskiego w biegu na 1000 metrów.

Amerykanka Shannon Osika wygrała bieg na 1500 metrów z czasem 4:01.80 (rekord życiowy). Problemy zdrowotne nie pozwoliły na osiągnięcie dobrego wyniku Sofii Ennaoui, która przyznała na Stadionie Śląskim, że opuści start w jesiennych mistrzostwach świata.

W biegu na 100 metrów przez płotki zwyciężyła Włoszka Luminosa Bogliolio osiągając czas 12.84. Po nieco słabszym początku na dystansie stratę odrabiała Karolina Kołeczek, finiszująca jako druga z czasem 12.94. Polka odniosła cenne zwycięstwo nad mistrzynią Europy Elvirą Herman.

Bardzo lubię tutaj startować. Stadion jest piękny, bieżnia szybka, a kibice dopisują i pomagają w uzyskiwaniu dobrych wyników. Teraz przede mną ostatnie treningi i start w mistrzostwach świata

- powiedziała najlepsza obecnie polska płotkarka.

Wyniki 10. LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej.

Foto: Grzegorz Celejewski/Agencja Gazeta | Źródło: informacja prasowa