Specjalizująca się w biegach średnich i długich Sofia Ennaoui oraz sprinterka Ewa Swoboda dołączają do Grupy Sportowej ORLEN liczącej już 35 utalentowanych zawodników i zawodniczek.

Grupa Sportowa ORLEN to 16 kobiet i 19 mężczyzn reprezentujących różne dyscypliny: lekką atletykę, kolarstwo torowe oraz pięciobój nowoczesny i judo. Sportowcy objęci są indywidualnym patronatem Koncernu, otrzymując niezbędne wsparcie finansowe.

Sofia Ennaoui urodziła się 30 sierpnia 1995 w Maroko. Jej obecnym klubem jest AZS UMCS Lublin, gdzie trenuje pod okiem Wojciecha Szymaniaka. Do jej największych sukcesów należą medale mistrzostw Europy zdobywane w barwach Polski na dystansie 1500 metrów – srebro z ME w Berlinie z 2018 roku, srebro z HME z Glasgow z 2019 roku, brąz HME z Belgradu z 2019 roku oraz srebrne medale z młodzieżowych mistrzostw Europy oraz mistrzostw Europy juniorów. Ennaoui jest także mistrzynią Europy w biegach przełajowych z 2016 roku. Kilka tygodni temu spektakularnie triumfowała na swoim koronnym dystansie podczas Drużynowych Mistrzostw Europy rozegranych w Bydgoszczy, przyczyniając się tym samym do triumfu biało-czerwonej reprezentacji w klasyfikacji generalnej zawodów. Jej rekord w biegu na 1500 metrów to 4:01:00, ustanowiony 27 sierpnia 2016 w Paryżu.

Do grona zawodników wspieranych przez PKN ORLEN dołącza także 22-letnia Ewa Swoboda, trenująca od 2017 roku w AZS AWF Katowice pod okiem Iwony Krupy. Zawodniczka specjalizuje się w biegach sprinterskich, odnosząc na tym polu duże sukcesy. Swoboda w tym roku została mistrzynią halowych mistrzostw Europy w Glasgow na dystansie 60 metrów. Na tym samym dystansie zdobyła srebro w Belgradzie w 2017 roku. Pochodząca z Żor sprinterka jest także dwukrotną młodzieżową mistrzynią Europy w biegu na 100 metrów (Bydgoszcz 2017, Gävle 2019). Złoty medal zdobyła także w 2015 roku w szwedzkiej Eskilstunie, triumfując na dystansie 100 metrów podczas mistrzostw Europy juniorów. 1 września w Berlinie ustanowiła swój rekord życiowy w biegu na 100 metrów – 11:07. Ewa Swoboda jest znana ze swojej ekspresyjności i spontanicznych reakcji na osiągane rezultaty.

Zarówno Sofia Ennaoui, jak i Ewa Swoboda mają już zapewniony start w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

Z wielką radością powitaliśmy Sofię i Ewę w szeregach Grupy Sportowej ORLEN. Cieszymy się, że grono sportowców sukcesywnie powiększa się o kolejne nazwiska, które gwarantują walkę o jak najwyższe trofea. Jest to szczególnie istotne w kontekście Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Jesteśmy przekonani, że zarówno Sofia i Ewa, jak i pozostali zawodnicy Grupy Sportowej ORLEN przysporzą nam wielu powodów do radości i dumy

- powiedziała Anna Ziobroń, Dyrektor Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów PKN ORLEN.

Foto | Źródło: informacja prasowa