W zeszłą niedzielę odbył się 29. Półmaraton Signify PHILIPS Piła, na którym zawodnicy oprócz rywalizacji w klasyfikacji "open", walczyli także o tytuły Mistrza Polski na dystansie półmaratonu. Bieg ukończyło 2668 zawodników, a mistrzowskie trofea zdobyli w tym roku Aleksandra Lisowska oraz Artur Kozłowski.

W pierwszej połowie dystansu, prowadzenie utrzymywali Szymon Kulka oraz Tomasz Grycko. Ze stratą kilku sekund biegł za nimi Kamil Karbowiak. Nieco spokojniej bieg rozpoczął natomiast Artur Kozłowski. Mniej więcej na 15 kilomerze, z rywalizacji o zwycięstwo wykruszył się Kamil Karbowiak. W tej sytuacji, do prowadzącej grupy dołączył Artur Kozłowski, który do lidera, Tomasza Grycko miał około 25 sekund straty. Na ostatni, finałowy odcinek trasy więcej sił zachował Artur Kozłowski, który zwyciężył z czasem 1:03:56. Drugi do mety dotarł Tomasz Grycko z wynikiem 1:04:05. Kończąc bieg w czasie 1:04:31, trzecie miejsce zapewnił sobie natomiast Szymon Kulka.

W rywalizacji "open" zwyciężył pochodzący z Kenii, Cosmas Kyeva (1:02:51). Drugie miejsce zajął Etiopczyk, Mulu Tulu Jima (1:03:44), a trzecie nasz świeżo upieczony Mistrz Polski - Artur Kozłowski.

W rywalizacji pań, najbardziej zacięta rywalizacja toczyła się mniej więcej do 9 km. Zawodniczki trzymały się w grupie, którą tworzyły Olga Kalendarova-Ochal, Monika Andrzejczak, Aleksandra Lisowska, Maryna Damantsevich, Irina Somava oraz Christine Moraa Oigo. W połowie dystansu zauważalnie przyspieszyła Aleksandra Lisowska, której już na 15 kilometrze udało się wypracować około 10-sekundową przewagę nad rywalkami. Lisowska nie oddała prowadzenia aż do mety, którą przekroczyła z czasem 1:12:45. Druga w rywalizacji o Mistrzostwo Polski w Półmaratonie była Monika Andrzejczak, która uzyskała wynik (1:13:30). Trzecia była Olga Kalendarova-Ochal z rezultatem 1:14:00.

Aleksandra Lisowska zwyciężyła również w klasyfikacji generalnej kobiet tegorocznego Półmaratonu PHILIPS'a w Pile. Druga do mety dotarła Maryna Damantsevich (1:13:24), a trzecia Monika Andrzejczak.

Foto: Wiesław Szmagaj