Wczoraj w Sieradzu odbyły się PZLA Mistrzostwa Polski w biegu na 5000 m. W zmaganiach uczestniczyło 19 zawodników i 18 zawodniczek. Złote medale w mistrzostwach wywalczyli w tym roku Katarzyna Jankowska oraz Krystian Zalewski.

Rywalizacja pań, to przede wszystkim pojedynek trzech zawodniczek, mających już w swoim dorobku po jednym tytule mistrzowskim w biegu na 5000 m: Katarzyny Jankowskiej (Rutkowskiej), Pauliny Kaczyńskiej oraz Renaty Pliś. Podczas biegu Panie regularnie zmieniały się na prowadzeniu, pokonując kolejne odcinki w tempie ok. 3:13. W kluczowym momencie, szalę zwycięstwa zdecydowanie przechyliła na swoją korzyść Katarzyna Jankowska, która wyprzedzając o 8 sekund Paulinę Kaczyńską i o 17 sekund Renatę Pliś, triumfowała na mecie z wynikiem 15:49.68. Poprzedni tytuł Katarzyna zdobyła przed dwoma laty pod panieńskim nazwiskiem Rutkowska. Tegoroczne trofeum, to już jej 7 złoty medal Mistrzostw Polski. Wygrywała ona bowiem już trzykrotnie na dystansie 10 000 m oraz dwukrotnie na 5000 m i biegach przełajowych.

W biegu mężczyzn zwyciężył Krystian Zalewski, który objął prowadzenie po 3 kilometrze biegu. Zwyciężył z czasem 14:10.73. Cztery sekundy później pojawił się na mecie Szymon Dorożyński, który z kolei w tym roku triumfował w tegorocznych Mistrzostwach Polski w biegu ulicznym na 5 km. Trzecie miejsce wywalczył 22-letni Dariusz Boratyński z wynikiem 14:24.68. Krystian Zalewski zwyciężył na 5000 m po raz czwarty z rzędu. W tabeli medalowej z 5 złotymi i 1 srebrnym medalem zajmuje on pierwsze miejsce, ex aequo ze Zdzisławem Krzyszkowiakiem.

Wyniki Mistrzostw Polski w biegu na 5000 m:

Mężczyźni

1. Krystian Zalewski 89 (UKS Barnim Goleniów) 14:10.73
  2. Szymon Dorożyński 92 (AZS KU Politechniki Opolskiej Opole) 14:14.75 rekord życiowy

8. Milena Sadowska 99 (WMLKS Pomorze Stargard) 17:45.80

Wyniki szczegółowe Mistrzostw Polski na 5000 m oraz Wakacyjnego Mityngu Lekkoatletycznego (Sieradz, 18.08.2019).

Foto | Źródło: pzla.pl