W miniony weekend Suwałki obchodziły swoje "Miejskie Święto Biegania", zwieńczone wieczornym biegiem głównym na dystansie 10,5 km. Sportowe zmagania przyciągnęły około 1200 uczestników, reprezentujących aż 11 krajów. Coraz większe zainteresowanie imprezą, organizowaną w tej formule od 2016 roku skłoniło organizatorów biegu - OSiR Suwałki oraz firmę RESO Europa Service do decyzji o zorganizowaniu już w przyszłym roku nowego, wieczornego półmaratonu!

W sobotę 6 lipca pierwsi rywalizowali biegacze w wieku okołoprzedszkolnym. W towarzystwie swoich rodziców pokonali oni dystans 150 m. Następnie z dystansem 600 m zmierzyły się dzieci urodzone w latach 2009-2011, a o godzinie 17:00 uczniowie szkół podstawowych, którzy przebiegli odcinek liczący 900 m. Każdy młody sportowiec otrzymywał po ukończonym biegu zasłużony medal oraz pamiątkową koszulkę.

Kolejnym punktem programu były rozpoczęte o godzinie 19:30 trzy biegi – Suwałki Marsz! na dystansie 2 km, Bieg na cztery łapy, w którym można było pokonać 3,5-kilometrową trasę wraz ze swoim psem. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem, które postanowiły po raz pierwszy uczestniczyć w biegu ulicznym zorganizowane zostały "Suwalskie Debiuty" - czyli bieg na dystansie 3,5 km. Wystartowało w nim ponad 100 osób, a zwycięzcą okazał się Białorusin Henadz Verkhavodkin z czasem 0:11:07. Wśród kobiet zwyciężyła Kamila Pobłocka-Dobrowolska z wynikiem 13:28.

Punktem kulminacyjnym sobotnich zmagań była "Suwalska Ćwiartka", czyli bieg na dystansie 10,5 km. W tym roku na zawody przybyli zawodnicy m. in. z Francji, Białorusi, Rosji i Litwy (w sumie biegacze reprezentujący aż 11 krajów). Jako pierwszy linię mety przekroczył Robert Głowala, aktualny Wicemistrz Polski w biegu na 5 000 m, który pokonał dystans 10,5 km w czasie 0:31:43. Drugi był Vasyl Koval. Trzecie miejsce zdobył Kamil Jastrzębski. Wszyscy trzej do mety dobiegli w niespełna 32 minuty. Wśród pań zwyciężyła Lupa Beata, srebro zdobyła Kratusova Olga, a na najniższym miejscu podium zameldowała się Mariola Sudzińska.

Tegoroczne Miejskie Święto Biegania zakończył niedzielny "Bieg na Wyspę" - grupa ponad 100 osób wystartowała o godzinie 9:00 z Placu im. M. Konopnickiej, aby w tempie konwersacyjnym pokonać trasę 3,5 km na uroczą wyspę na Zalewie Arkadia. Tam na każdego uczestnika będzie czekała pyszna jajecznica!

 

Źródło: maratonypolskie.pl

Tegoroczne RESO Suwałki 10,5 było ostatnim w dotychczasowej formule. W 2020 roku ćwierćmaraton zostanie zastąpiony przez półmaraton. Trasa „Suwalskich Debiutów” wydłużona zostanie natomiast do 5 km.

Organizatorzy mają nadzieję, że propozycja nowego, wieczornego półmaratonu w północno-wschodniej Polsce będzie dodatkowym bodźcem do udziału biegaczy nawet z odległych zakątków naszego kraju.

Foto: Aleksandra Dudziak