W minioną niedzielę na bieżni stadionu warszawskiego AWF zorganizowane zostały 3. Amatorskie Mistrzostwa Polski w Biegu na Milę. Dla wielu entuzjastów biegania była to pierwsza styczność z rywalizacją na bieżni i szansa stania się częścią prawdziwego widowiska lekkoatletycznego - z profesjonalną oprawą multimedialną, zapowiedziami spikera oraz imiennymi numerami zawodników.

Impreza podzielona została na trzy części. W pierwszej z nich obserwowaliśmy zmagania najmłodszych sportowców (w wieku 3-15 lat), którzy konkurowali na dystansach 100, 400 i 800 metrów w zależności od przynależności wiekowej. Zgłoszenia do biegów w ramach "Kinder+ Sport" przyjmowane były nieodpłatnie i spotkały się z dużym zainteresowaniem najmłodszych - do rywalizacji przystąpiło ich ponad 400!

Główna część zawodów, czyli biegi na dystansie 1 mili rozpoczęły się o godzinie 15:30. Zawodnicy zostali przypisani do startów w 19 seriach biegów. W pierwszej z nich obserwowaliśmy zmagania VIP-ów. Wygrał je Bartosz Olszewski (warszawskibiegacz.pl) z wynikiem 5:14.04. Drugie miejsce wywalczył Marcin Dulnik z czasem 5:34.70. Trzeci na mecie zameldował się Filip Szcześniak (Taco Hemingway), który ukończył swój bieg w 5:36.36. W tej sesji mieliśmy okazję obserwować również piłkarza, Sebastiana Milę (nazwisko zobowiązuje :), czy wielokrotnego rekordzistę i mistrz Polski w pływaniu, Pawła Korzeniowskiego.

W drugiej serii rywalizowali m. in. Joanna Jędrzejczyk (mistrzyni UFC w wadze słomkowej w latach 2015–2017) czy Maciej Kurzajewski (dziennikarz sportowy z redakcji TVP). Te zmagania wygrał z kolei Paweł Olszewski z czasem 5:15.31. Za nim na metę dotarła Mariola Ślusarczyk, ustanawiając wynik 5:24.61. Trzecie miejsce wywalczył Michał Obukowicz (5:25.54), reprezentujący AZS AWF Warszawa.

W następnych siedemnastu sesjach wzięło udział niemal czterystu biegaczy, jednak dopiero ostatnia, dziewiętnasta sesja przyniosła ostateczne rozstrzygnięcia i wyłoniła zwycięzcę Mistrzostw. Został nim pochodzący z Warszawy Jacek Wichowski, którego wynik to 4:19.12. Drugie miejsce zajął Kamil Jastrzębski z czasem 4:19.76. Brąz wywalczył Marcin Patecki (4:25.54).

W rywalizacji kobiet zwyciężyła Alina Zielinkiewicz (Kraków), która uporała się z dystansem 1 609 m w czasie 4:57.89. Drugą lokatę wywalczyła Patrycja Talar z Warszawy (5:09.62), trzecia była zeszłoroczna triumfatorka imprezy, Kinga Reda z wynikiem 5:11.81.

Ostatnim blokiem niedzielnych zawodów były biegi sztafetowe 4x400 m. W ramach tej rywalizacji odbyło się pięć biegów, a ostatni z nich wskazał najszybszą drużynę. Została nią ekipa "TrenerBiegania", która uzyskała na mecie czas 3:45.11.

Kolejna "1 Mila" zorganizowana zostanie już 29 września br. w Poznaniu. Listy startowe są już otwarte, a koszt uczestnictwa do 20-09-2019 r. wynosi 39 pln. Zapisy prowadzone są na stronie internetowej organizatora.