Za nami druga niedziela czerwca, a to oznacza, że wczoraj także odbył się (tradycyjnie już w tym terminie) Półmaraton Słowaka w Grodzisku Wielkopolskim.

Tegoroczna edycja cieszyła się rekordowym jak dotąd zainteresowaniem uczestników. Wystartowało 3 161 biegaczy z 8 krajów - to o 388 osób więcej niż w roku ubiegym! W przededniu biegu głównego zorganizowano także III Hasco-Lek Grodziski Mini Półmaraton "Słowaka" dla dzieci i młodzieży, w którym wystartowało 600 młodych sportowców.

W tym roku grodziski półmaraton nie był zaliczany do Korony Polskich Półmaratonów, jak miało to miejsce w latach ubiegłych. Mimo to, organizatorzy zrobili wszystko, aby uczynić zawody wyjątkowymi. Zwiększony został limit uczestników oraz "wzbogacono" zawartość pakietów startowych, w których biegacze znaleźli m.in. zestaw pięciu grodziskich piw z efektownym kuflem oraz torbę sportową firmy 4F. Na mecie na finisherów czekały ... korony. Oryginalny i efektowny medal w kształcie korony nawiązywał do historii Grodziska Wielkopolskiego, w herbie którego na tronie zasiada Król Przemysł II.

Trasa półmaratonu prowadziła ulicami Grodziska Wielkopolskiego. Uczestnicy ruszyli z ulicy Poznańskiej "obsypani" efektownym konfetti. Droga do mety zlokalizowanej na grodziskim rynku, została natomiast wyłożona niebieskim dywanem.

Pogoda postawiła przed biegaczami trudne warunki. Zawody odbywały się w ponad 25-stopniowym upale. Najszybciej do mety dotarli pochodzący z Ukrainy, Pavlo Olijnyk z czasem 1:10:46 oraz Valentyna Kiliarska, której wynik to 1:23:34. Drugie i trzecie miejsce w rywalizacji kobiet należało do Polek, Sandry Nowak (1:24:50) i Karoliny Bilawy (1:25:14). Srebro wśród mężczyzn wywalczył Abderrahim Elasri z wynikiem 1:10:49, brąz natomiast Pavlo Veretskyi, który pojawił się na mecie w czasie 1:11:10.

Foto: grodzisk.naszemiasto.pl