W miniony weekend odbyła się w Białymstoku 5. Sztafeta Maratońska Electrum Ekiden. Wzięła w niej udział rekordowa liczba drużyn!

W sobotę 01-06 br. stadion BOSiR należał do najmłodszych bohaterów - bawiło się tam aż 820 dzieci. Kolejnego dnia w niedzielę z dystansem maratonu wspólnie uporało się 1458 dorosłych. Największymi wygranymi wydarzenia zostały dzieci - podopieczni Fundacji "Pomóż Im", na której konto trafi 30% opłat startowych zebranych od zawodników.

Imprezę rozpoczęły w sobotnie popołudnie dziecięce biegi w ramach Electrum Ekiden Mini. Na bieżni lekkoatletycznego stadionu biegały czteroosobowe ekipy, które łącznie miały do pokonania dystans 1600 m. Każdy młody biegacz miał do pokonania jedno okrążenie stadionu. Dzieciom szczególnie spodobała się kurtyna wodna, która ustawiona została na bieżni.

Gościem specjalnym tegorocznej Sztafety był Yared Shegumo - utytułowany, polski biegacz długodystansowy, mający na swoim koncie m. in. dwukrotne zwycięstwo w mistrzostwach Polski w maratonie. Przeprowadził on w sobotę otwarty trening, w którym uczestniczyło kilkudziesięciu biegaczy, a kolejnego dnia stanął na starcie biegu sztafetowego.

W niedzielę na stadionie BOSiR-u od godziny 10:00 trwały zmagania drużyn w ramach głównego, maratońskiego dystansu 42 km 195 m. W zawodach rywalizowały 243 ekipy. Zawodnicy pierwszej zmiany rozpoczęli bieg do pokonania pętli o długości 2,195 km. Kolejne okrążenia już do samej mety miały długość dokładnie 2,5 km. Według regulaminu drużyny sztafetowe musiały liczyć 6 zawodników i stawić czoła dystansom 7,195 km, 10 km, 10 km, 5 km, 5 km, 5 km.

5. Sztafetę Maratońską Electrum Ekiden wygrała ekipa City Styles Barbershop, która uporała się z całym dystansem w czasie 2:27:11. Drugie miejsce zajęła drużyna 3T Białystok z wynikiem 2:32:29, natomiast trzecie 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy, który ukończył bieg w czasie 2:33:20.

W kategorii sztafet damskich najlepsza była ekipa Biegostok Studio Styl. Zwycięskie drużyny wyłonione zostały również w dodatkowych klasyfikacjach:

• firmowej - ZETO Białystok S.A. Fast;
  • akademickiej - Vitamin C - Medical University;
  • mundurowej - 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy.

Sukces białostockiej imprezy jest niewątpliwie dużą zasługą organizatorów - Fundacji Białystok Biega, Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Piąta edycja sztafety osiągnęła kolejny rekord frekwencji, a dzięki tak dużemu zainteresowaniu zawodami możliwe było zebranie znaczących funduszy na rzecz podopiecznych Fundacji "Pomóż Im", prowadzącej hospicjum i pomagającej dzieciom z chorobami nowotworowymi.

Foto | Źródło: electrumekiden.pl