Sezon biegowy nabiera rozpędu. Ostatni weekend niewątpliwie minął pod hasłem "maraton". Biegi na królewskim dystansie zorganizowane zostały w Dębnie, Łodzi, biegano też w Wiedniu, Hanowerze i Rotterdamie.

46. Maraton Dębno

Maraton Dębno jest najstarszym biegiem, organizowanym na tym dystansie w naszym kraju. W tym roku, w ramach jego 46 edycji rozegrane zostały także 39. Mistrzostwa Polski kobiet w maratonie.

Zmagania pań miały niezwykle dynamiczny przebieg, a sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Najbardziej zaciętą rywalizację na trasie prowadziły między sobą Aleksandra Brzezińska, Monika Andrzejczak i Andżelika Dzięgiel-Poślada. Co ciekawe, dla dwóch pierwszych pań był to debiut na tym dystansie, natomiast dla ostatniej z nich, drugi występ w karierze.

W połowie dystansu, w biegu prowadziła Kenijka Hellen Jepkosgei Kimutai. Afrykanka zaczęła jednak tracić siły i na 30 kilometrze zajmowała już 5 miejsce. Na prowadzenie wysunęła się Aleksandra Brzezińska, za nią Monika Andrzejczak, a jako trzecia Andżelika Dzięgiel-Poślada. W takiej też kolejności panie ukończyły swoje maratońskie zmagania. Aleksandra Brzezińska została Mistrzynią Polski z czasem 2:34:51 (ostatnią Polką, która wygrała Maraton w Dębnie była Arleta Meloch, która przebiegła trasę w 2:43:02). Monika Andrzejczak zajęła drugie miejsce z wynikiem 2:38:27, brązowy medal powędrował natomiast do Andżeliki Dzięgiel-Poślady, która uzyskała rezultat 2:42:15.

Maraton ukończyło 2294 uczestników. W klasyfikacji open mężczyzn zwyciężył Kenijczyk Boniface Wambua Nduva z czasem 2:16:47. Pierwszym Polakiem w rywalizacji mężczyzn był z kolei Łukasz Hryciuk, który pokonał linię mety z wynikiem 2:37:30.

DOZ Maraton Łódź 2019

W tym roku, w łódzkich zawodach wystartowało ponad 6 500 biegaczy. Oprócz dystansu maratońskiego, organizator przygotował także bieg towarzyszący na dystansie 10 km "Ibuprom 10k Run", zmagania sztafet maratońskich oraz Kids Run, przewidziany dla najmłodszych sportowców.

Wśród mężczyzn, królewski dystans najszybciej pokonał Etiopczyk Getaye Fissehy Gelawa (2:14:39). O drugie miejsce praktycznie do ostatnich metrów rywalizowali Andrzej Rogiewicz z Grudziądza oraz Yuriy Rusyuk z Ukrainy. Ostatecznie Polak przekroczył linię mety jako drugi, uzyskując czas 2:18:30. Yuriy Rusyuk ustanowił trzeci wynik zawodów, wynoszący 2:18:35.

W rywalizacji pań nie miała sobie równych polska biegaczka, Dominika Stelmach. Ustanowiony przez nią najlepszy wynik w klasyfikacji kobiet 2:39:11 okazał się o prawie 20 minut lepszy od drugiej na mecie Kenijki, Gladys Jepkurui Biwott (2:57:04). Trzecie miejsce w klasyfikacji pań uzyskała Katarzyna Pobłocka, pokonując trasę w czasie 3:04:29.

W biegu towarzyszącym na dystansie 10 km prym wiedli Białorusini, zajmując trzy pierwsze lokaty: Artsiom Lohisz (30:24), Henadź Wierchawodkin (31:53) i Ihar Cecerukou (31:57). Miejsce tuż za podium zajął Polak, Krzysztof Bodurka (32:05). Najszybsze wśród kobiet były Angelika Mach (34:56), Białorusinka Iryna Somawa (35:12) oraz Sylwia Ślęzak (36:01).