Wczoraj wieczorem mieliśmy okazję oglądać zmagania naszych czołowych lekkoatletów podczas Orlen Copernicus Cup Toruń 2019 - mityngu zaliczanego do cyklu IAAF World Tour. Było to bardzo emocjonujące widowisko, podczas którego ustanowiony został rekord Polski na 1500 m oraz odnotowano kilka najlepszych obecnie wyników na świecie.

Bieg na dystansie 60 m przez płotki

W biegu przez płotki na dystansie 60 m obserwowaliśmy dwie nasze reprezentantki - Karolinę Kołeczek oraz Klaudię Siciarz, która wcześniej, podczas Orlen Cup w Łodzi zaprezentowała się z bardzo dobrej strony, uzyskując drugą lokatę za Amerykanką Evonne Britton. W Toruniu obie Polki awansowały do finału, Siciarz z 2. miejsca w serii w eliminacjach (8.04), a Kołeczek z 3. miejsca, uzyskując czas 8.08 . W finale najlepsza okazała się jednak Niemka, Pamela Dutkiewicz (7.95), a nasze zawodniczki zajęły kolejno 7 i 8 miejsce.

W rywalizacji mężczyzn do finału awansowali Artur Noga (7.79) i Damian Czykier (7.84). Konkurencję wygrał Hiszpan, Orlando Ortega, który uzyskanym czasem 7,49 wyrównał najlepszy wynik na świciecie. Nasi reprezentanci zajęli odpowiednio 8 i 5 miejsce.

Bieg na dystansie 800 m

Finał zmagań panów na dystansie 800 m należał do Amerykanina, Erika Sowinskiego 1:47.49 (podczas zeszłorocznego mityngu w Toruniu, konkurencję tę wygrał Adam Kszczot z czasem 1:46.75). Wśród Polaków, najlepiej wypadł Mateusz Borkowski, który zajął 3 miejsce 1:47.78, a uzyskany czas pozwolił mu wypełnić minimum na Halowe Mistrzostwa Europy w Glasgow.

Bieg na 800 m kobiet wygrała Etiopka, Habitam Alemu z czasem 1:59.49, druga, zaledwie o 0,01 s wolniej przygiegła reprezentantka Wielkiej Brytanii, Laura Muir. Nasza lekkoatletka, Sofia Ennaoui z czasem 2:00.40 uplasowała się na trzeciej pozycji.

Bieg na dystansie 60 m

Bieg na dystansie 60 metrów kobiet od początku określany był mianem wielkiego pojedynku między naszą reprezentantką, aktualną liderką list światowych Ewą Swobodą a jedną z najszybszych sprinterek na świecie Marie-Josee Ta Lou z Wybrzeża Kości Słoniowej. Polka stawiła czoła wyzwaniu, pokonując Ta Lou o jedną setną sekundy (7.15)! Jest to już drugie zwycięstwo Ewy Swobody w IAAF World Indoor Tour 2019 - w Karlsruhe Polka pokonała Holenderkę Dafne Schippers.

Bieg na dystansie 400 m

Elektryzujący okazał się również pojedynek na dystansie 400 m kobiet. Finał należał do naszej reprezentantki, Igi Baumgart-Witan, która pobiegła swój nowy rekord życiowy 51.91 i została  liderką tegorocznych list światowych. Druga linię mety przekroczyła również Polka, Justyna Święty-Ersetic (52.14), zostając tym samym drugą najlepszą zawodniczką tegorocznych tabel. Trzecie miejsce wywalczyła Szwajcarka, Lea Sprunger (52.48).

Finałowy bieg na 400 m mężczyzn wygrał Czech, Pavel Maslak (46.19). Najlepszy z Polaków - Karol Zalewski zajął 4. miejsce (46.67).

Bieg na dystansie 1500 m

W biegu na 1500 m mężczyzn największe nadzieje pokładaliśmy w naszym reprezentancie, Marcinie Lewandowskim. Nasz lekkoatleta od dawna zapowiadał, że w Toruniu powalczy o ustanowienie nowego rekordu Polski, a całe honorarium za swoje uczestnictwo przekaże na cele charytatywne. Lewandowskiemu udała się ta sztuka - finał zakończył na drugiej pozycji, a uzyskany czas 3:36:50 jest nowym, halowym rekordem Polski na dystansie 1500 m. Pierwsze miejsce wywalczył Etiopczyk, Samuel Tefera, który czasem 3:35:57 poprawił swój rekord życiowy oraz ustanowił najlepszy wynik tegorocznych list światowych.