Ostatniego dnia starego roku (31-12-2018) odbyła się w Madrycie 54. edycja biegu San Silvestre Vallecana. Zawody wygrał 18-letni biegacz z Ugandy, Jacob Kiplimo, który pokonał dystans 10 km w imponującym czasie 26:41 (średnie tempo 2:40 min./km).

Kiplimo (wicemistrz świata U-20 na 10000 m) pierwsze pięć kilometrów pokonał w świetnym czasie 13:12. Druga połowa biegu w jego wykonaniu okazała się równie udana. I chociaż wynik ugandyjczyka 26:41 to najlepszy czas w historii, a bieg ujęty został w kalendarzu federacji hiszpańskiej, nie może on być uznany za oficjalny rekord świata na tym dystansie. Trasa biegu ma zbyt duży spadek. Rezultat Jacoba Kiplimo będzie więc najszybszym znanym czasem i rekordem trasy. Dotychczasowy rekord należał do Eliuda Kipchoge, który w 2006 roku przebiegł dystans 10 km w czasie 26:54. A jeszcze wcześniejszy (27:02) ustanowił Haile Gebrselassie.

II miejsce w Madrycie uzyskał Abadi Hadis, brązowy medalista mistrzostw świata w biegach przełajowych z 2017 r. Etiopczyk osiągnął wynik 26:54. III miejsce na podium przypadło również przedstawicielowi Ugandy, Mande Bushendich, który pokonał trasę z rezultatem 27:24.

Rekord trasy ustanowiony został również w klasyfikacji pań - Kenijka Brigid Kosgei, zwyciężczyni maratonu w Chicago i druga zawodniczka London Marathon, przekroczyła linię mety w czasie 29:54. Pięć sekund później dobiegła jej rodaczka Helen Obiri, wicemistrzyni olimpijska z Rio na 5000 m. III miejsce to rezultat 30:40, uzyskany przez Etiopkę Tirunesh Dibaba.