Za nami pełen sportowych emocji weekend lekkoatletycznych Halowych Mistrzostwach Świata w Glasgow. Dwie zawodniczki z naszej 24-osobowej kadry z pewnością zaliczą tę rywalizację do niezwykle udanych. Ewa Swoboda i Pia Skrzyszowska wróciły do kraju ze srebrnym i brązowym medalem tegorocznego czempionatu.

W ten weekend serca polskich kibiców zabiły mocniej za sprawą dwóch lekkoatletek. W sobotę w rywalizacji na 60 metrów wystąpiła Ewa Swoboda. W eliminacjach uzyskała czas 7,02, osiągając znaczną przewagę nad rywalkami. W półfinale Swoboda pobiegła jeszcze szybciej. Wynik 6,98 dał jej przepustkę do finału i nowy rekord Polski.

Z finałowego starcia zwycięsko wyszła Julien Alfred, reprezentująca Saint Lucia. Lekkoatletka z czasem 6,98 wywalczyła złoty medal Halowych Mistrzostw Świata. Ewa Swoboda była wolniejsza o zaledwie 0,02 sekundy. Brąz przypadł w udziale Włoszce, Zaynab Dosso (7,05). Dla naszej reprezentantki jest to pierwszy medal w lekkoatletycznych HMŚ. Poprzednie mistrzostwa w Belgradzie w 2022 roku Swoboda zakończyła na czwartym miejscu.

W niedzielny wieczór mieliśmy okazję obserwować finałowe zmagania w biegu na 60 m przez płotki. Triumfowała w nich Devynne Charlton z Bahamów, która poprawiła własny rekord świata na 7,65. Druga była Cyrena Samba-Mayela z Francji, która uzyskała wynik 7,74. Nasza Pia Skrzyszowska wywalczyła brąz z czasem 7,79.

W klasyfikacji medalowej mistrzostw zwyciężyły Stany Zjednoczone z 20 medalami (6 złotymi, 9 srebrnymi i 5 brązowymi). Za nimi uplasowała się Belgia - 4 medale (3 złote i 1 brązowy), a następnie Nowa Zelandia - 4 medale (2 złote, 2 srebrne). Polska z dwoma medalami na koncie zajęła ex aequo 18. miejsce wraz z reprezentacją Francji.