Do rozpoczęcia Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce pozostało zaledwie osiem dni. Na to wielkie sportowe wydarzenie, które rozpocznie się 1 marca br. w Glasgow, Polski Związek Lekkiej Atletyki wysyła 23-osobową reprezentację naszego kraju.

W składzie reprezentacji Polski nie zabrakło mającego doskonały sezon rekordzisty kraju w biegu na 60 metrów przez płotki Jakuba Szymańskiego. Na bieżni w tej samej konkurencji zobaczymy także ciągle goniącą halowy rekord Polski Pię Skrzyszowską. Jedną z faworytek rywalizacji na dystansie 60 metrów będzie z kolei Ewa Swoboda, która z Emirates Areny ma doskonałe wspomnienia.

Pięć lat temu zdobyłam w Glasgow złoty medal halowych mistrzostw Europy. Powrót do tak szczęśliwego dla mnie miejsca jest ekscytujący. Wiem, że w hali wymieniono bieżnię. Mam nadzieję, że będzie jeszcze szybsza od poprzedniej i będzie sprzyjała w uzyskiwaniu świetnych wyników

- mówi na tydzień przed startem mistrzostw sprinterka Ewa Swoboda.

Podczas halowych mistrzostw Europy rozegranych w 2019 roku w Glasgow na podium stanął też tyczkarz Piotr Lisek. W tym sezonie zaliczył już 5.82 i z optymizmem patrzy na start w Szkocji.

Poziom mojej konkurencji jest w tym sezonie wysoki. Jest nas kilku skaczących ponad 5.80, ale każdy konkurs to nowa bajka. Liczę na to, że w Glasgow będę skuteczny i będę skakać naprawdę wysoko. Forma jest, pozostaje tylko robić swoje na skoczni

- podkreśla Lisek.

Polski Związek Lekkiej Atletyki ostatecznie zdecydował, że w mistrzostwach świata wystartują obie polskie sztafety 4 x 400 metrów.

Po konsultacjach z trenerami zdecydowaliśmy się wystawić w Glasgow obie sztafety. W ich składach doświadczenie miesza się z młodością. Pamiętajmy jednak, że mamy rok olimpijski i dla sztafet najważniejszym startem w tej części sezonu będą kwalifikacje do igrzysk. One odbędą się za 2 miesiące na Bahamach

- przypomina dyrektor sportowy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Krzysztof Kęcki.

Transmisję Lekkoatletycznych Halowych Mistrzostw Świata w Glasgow (1-3 marca 2024) prowadzić będzie Telewizja Polska na kanałach TVP 1, TVP 2 oraz TVP Sport. Imprezę będzie można również oglądać online na sport.tvp.pl.

Pełny skład reprezentacji Polski na HMŚ 2024 został opublikowany na stronie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Foto: Paweł Skraba