Tegoroczne Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce zaplanowane zostały w terminie 9-11 czerwca. Niestety fatalne warunki pogodowe panujące tego dnia w Suwałkach, zmusiły organizatorów do przeniesienia części konkurencji na dzień kolejny i rozbudowania piątkowego programu zawodów.

Podczas II dnia Mistrzostw, pierwsze medale zostały rozdane za rywalizację na dystansie 100 m. Triumfowali tu Ewa Swoboda, przekraczając metę z czasem 10.99 oraz Dominik Kopeć z wynikiem 10.20. Zawodniczka AZS AWF Katowice nie będzie się jednak mogła legitymować tym rezultatem jako oficjalnym rekordem życiowym, ponieważ rywalizacja odbywała się przy zbyt mocnym wietrze w plecy (2.4 m/s, przy dozwolonych 2 m/s).

W finale mężczyzn na 100 m Dominik Kopeć już od początku narzucił swoje warunki gry. Zawodnik wygrał ze sporą przewagą przed rywalami, uzyskując czas 10.20 i poprawiając swój rekord życiowy (przy wietrze 0.5 m/s).

3. WYKROTA Patryk (Stal LA Ostrów Wlkp.) 10.34

Rozstrzygnięcia na 400 m poprzedziły finały konkurencji tym samym dystansie przez płotki. Wśród pań zwyciężyła Izabela Smolińska z wynikiem 57.16. Za nią finiszowały Julia Korzuch (58.23) oraz Aleksandra Wołczak (58.70).

Rywalizację mężczyzn wygrał natomiast Krzysztof Hołub, z rezultatem 50.43. Drugi na mecie zameldował się Sebastian Urbaniak (50.54). Trzecie miejsce na podium przypadło w udziale Jakubowi Olejniczakowi (50.86).

W finałowym starciu na 400 m mężczyzn, świetnie prezentował się Kajetan Duszyński i wiele wskazywało na to, że to on zajmie pierwsze miejsce na podium. Zawodnik AZS Łódź na ostatnich stu metrach musiał jednak uznać wyższość Karola Zalewskiego, który ostatecznie sięgnął po złoto, zdobywając tytuł Mistrza Polski.

Niezwykle mocną obsadą szczycił się finał pań na dystansie 400 metrów, podczas którego triumfowała Natalia Kaczmarek (51.25), wyprzedzając inne utytułowane zawodniczki m. in. Annę Kiełbasińską, Justynę Święty-Ersetic, czy Igę Baumgart-Witan.

3. RZEŹNICZAK Mateusz (RKS Łódź) 46.77

Finał pań na dystansie 1500 m charakteryzował się nieco spokojniejszym początkiem, a następnie niezwykle dynamiczną i szybką końcówką. W tej rywalizacji doskonale spisująca się w tym sezonie Eliza Megger musiała uznać wyższość Sofii Ennaoui (4:30.22).

Walka o medale 1500 m wśród mężczyzn rozstrzygnęła się praktycznie na ostatniej prostej przed metą. Tu na prowadzenie wysunął się Michał Rozmys, który dowiózł swoją przewagę aż do finałowej linii (3:57.97).

3. KOZŁOWSKI Patryk (RLTL Optima Radom) 3:59.09

Tytuł najszybszej sztafety w Polsce 4×100 m zdobyli reprezentanci Stali LA Ostrów Wielkopolski (40.56), pokonując AZS UMCS Lublin (40.60) oraz AZS AWF Katowice.

Najlepszą kobiecą sztafetą sprinterską okazała się ekipa CWZS Zawiszy Bydgoszcz (45.10). Srebro wybiegały zawodniczki RLTL Optima Radom (45.85), a brąz AZS AWF Wrocław (45.87).

Wartościowe wyniki przyniosła też rywalizacja panów na 3000 m z przeszkodami. Wygrał w niej Mikołaj Czeronek, ustanawiając rekord życiowy 8:47.71. Srebro (również z nową życiówką) wywalczył Mateusz Kaczmarek (8:48.07), natomiast brąz Adam Kołodziej (8:53.20).

Ta sama konkurencja wśród pań należała do Kingi Królik (9:47.84), która podczas zeszłorocznego czempionatu rozgrywanego w Poznaniu zajęła III miejsce. Drugie miejsce podium zajęła Patrycja Kapała, a kolejne Alicja Konieczek.

3. KOŁODZIEJ Adam (Wisła Sandomierz) 8:53.20

Finał 200 m rozgrywany podczas III dnia MP znów odbywał się pod znakiem bardzo silnego wiatru, skutecznie uniemożliwiającego zawodnikom poprawę ich oficjalnych rekordów życiowych. Przy wietrze w plecy sięgającym 3.2 m/s, rywalizację mężczyzn wygrał Łukasz Żok (20.66). Wśród kobiet przy niewiele słabszym wietrze 2.9 m/s wygrała Martyna Kotwiła (22.94).

Rywalizacja na 110 m przez płotki przyniosła dwa nowe rekordy Polski. Od soboty 11 czerwca 2022 właścicielem jednego z nich jest Damian Czykier, który ustanowił rezultat 13.25. Zawodnik Podlasia Białystok okazał się szybszy od drugiego na mecie Jakuba Szymańskiego (13.50) oraz Jakuba Bujaka (13.96).

Około 20 minut po rywalizacji mężczyzn do zmagań przystąpiły panie. Finał tej konkurencji należał do Pii Skrzyszowskiej, która wynikiem 12.62 ustanowiła nowy rekord Polski U-23, wynoszący od 1979 roku 12.63. Druga przekroczyła linię mety Klaudia Siciarz (12.90), a trzecie miejsce podium uzupełniła Klaudia Wojtunik (13.05).

3. BUJAK Jakub (AZS KU Politechniki Opolskiej) 13.96

Finał 800 m kobiet toczył się pod dyktando Anny Wielgosz, która dość szybko objęła prowadzenie nad rywalkami, powiększając je jeszcze na ostatnich stu metrach rywalizacji.

Walka o złoto wśród panów rozegrała się między Patrykiem Dobkiem a Mateuszem Borkowskim. Żaden z nich nie odpuścił nawet na ostatnich metrach przed metą. Ostatecznie wygrał Patryk Dobek różnicą zaledwie 2 setnych sekundy.