Patrycja Bereznowska to utytułowana polska lekkoatletka, medalistka Mistrzostw Świata w biegu 24- oraz 48-godzinnym. Już w najbliższy długi weekend w terminie 3-6 czerwca 2021 r. wspólnie z innymi zawodnikami biegów ultra podejmie próbę pobicia rekordu świata kobiet w biegu 72-godzinnym!

ORLEN Ultra Challenge Suwałki 2021, bo tak nazywa się to niezwykłe przedsięwzięcie, jest uznawane za nieoficjalne Mistrzostwa Świata w biegach 72- oraz 24-godzinnym. Patrycja Bereznowska podejmie się tego wyzwania na suwalskich bulwarach przy wsparciu czołowych polskich ultramaratończyków m. in. Pawła Żuka oraz biegaczy z regionu: Marka Niedbały, Wojciecha Klekotko, Norberta Marczuka i Hanny Nejfeld. Pani Patrycja jest już "właścicielką" rekordu świata - ustanowiła go w 2017 roku w biegu 48-godzinnym. Podczas 13. Ultramarathon Festival w Atenach w ciągu dwóch dni pokonała imponujący dystans 401 km.

Zawody 72-godzinne rozpoczną się 3 czerwca br. o godz. 10:00 przy Galerii Sztuki Stara Łaźnia. Biegacze przez trzy kolejne doby poruszać się będą po pętli o długości 1240 m, która poprowadzona została wzdłuż alejek spacerowych i ścieżek rowerowych między ulicami 24 Sierpnia i Bakałarzewską. Zawodnicy startujący w biegu 24-godzinnym pojawiają się natomiast na trasie w sobotę 5 czerwca br. Rywalizacja w obu biegach zakończy się w niedzielę o godz. 10:00. Dekoracja najlepszych zawodników i zawodniczek zaplanowana została dwie godziny później.

Suwalskie zawody w biegu 24-godzinnym są ostatnią szansą uzyskania kwalifikacji do kadry narodowej, która będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata w biegu 24-godzinnym, zaplanowanych na wrzesień 2021 roku.

Wydarzeniem towarzyszącym suwalskiemu ORLEN Ultra Challenge będzie „Bieg Ultra Wsparcie”. Założeniem akcji jest zachęcenie do aktywności jak największej liczby biegaczy i tym samym, stworzenie społeczność, która będzie wspierała Panią Patrycje oraz innych zawodników w nieoficjalnych mistrzostwach świata.

W trakcie 144 godzin, bo tyle będzie trwało wspomniane "Ultra Wsparcie", zorganizowanych zostanie wiele działań towarzyszących biciu rekordu świata. Jego głównymi elementami są bieg stacjonarny w Suwałkach oraz masowy bieg wirtualny. Wystartować w nim będą mogli wszyscy chętni, bez względu na poziom sportowy i lokalizację w której właśnie się znajdują - zarówno w Polsce, jak i w innych zakątkach świata.

Zadaniem uczestników "Ultra Wsparcia" będzie pokonanie jak największej ilości kilometrów w dniach 3-6 czerwca br. Każdy będzie biegał w dowolnie wybranym dla siebie czasie i miejscu. Liczona będzie łączna suma kilometrów przebiegnięta w tych dniach. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie wydarzenia na Facebook'u.

Źródło/Foto: osir.suwalki.pl