Wiosną 2022 roku czwórka utalentowanych triathlonistów podejmie próbę złamania granicy 7 godzin (mężczyźni) i 8 godzin (kobiety) na wymagającym dystansie Ironman'a. W zakładanym czasie będą oni musieli przepłynąć 3,8 km, przejechać na rowerze 180 km oraz przebiec dystans maratonu, wynoszący 42,195 km.

Projekt wspierany jest przez Pho3nix Foundation - organizację non-profit Sebastiana Kulczyka. Wśród mężczyzn pretendentami do ustanowienia rekordu są Brytyjczyk Alistair Brownlee - dwukrotny mistrz świata oraz dwukrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich oraz Norweg Kristian Blummenfelt - rekordzista świata na połowicznym dystansie Ironman'a (3:25.21).

Zadanie, z którym zmierzą się sportowcy jest niezwykle wymagające. Brownlee oraz Blummenfelt będą musieli płynąć na otwartym akwenie w tempie medalistów olimpijskich, jechać na rowerze przez 180 km ze średnią prędkością 51 km/h, a na zakończenie przebiec maraton w czasie poniżej dwóch i pół godzin.

Aktualny rekord świata na opisywanym dystansie ustanowił w 2016 roku niemiecki triathlonista Jan Frodeno, który zatrzymał zegar na czasie 7:35:39.

Na tym jednak nie koniec. Organizatorzy planują rozprawić się również z kobiecym rekordem na dystansie Ironman'a, należącym do Chrissie Wellington (8:18:13). Ukończyć wyzwanie w czasie krótszym niż 8 godzin będą usiłowały Brytyjka Lucy Charles-Barclay - trzykrotna wicemistrzyni świata oraz Szwajcarka Nicola Spirig - mistrzyni olimpijska z Londynu, wicemistrzyni z Rio oraz wielokrotna mistrzyni Europy.

Prace nad projektem już ruszyły! Organizatorzy szukają optymalnej lokalizacji, w której na przełomie marca i kwietnia 2022 r. triathloniści zmierzą się z tym trudnym wyzwaniem. Przedsięwzięciu patronuje Pho3nix Foundation Sebastiana Kulczyka - entuzjasty triathlonu, który w 2019 r. ukończył na Majorce zawody Ironman 70.3. Koordynatorem Pho3nix SUB7/SUB8 został Australijczyk Chris McCormack, szef agencji MANA Sport and Entertainment Group, który ma na koncie dwukrotne zwycięstwo zawodów Ironman.

Foto: World Triathlon