W związku z tym, że wywalczenie Korony Polskich Półmaratonów w tradycyjnych, masowych biegach ulicznych jest obecnie niemożliwe, a jedyny półmaraton w ramach projektu, który zdążył się odbyć to ten w Wiązownej, organizator KPP proponuje na 2020 rok inny sposób zdobycia trofeum - w formie korespondencyjnej. Co to takiego? Już wyjaśniamy!

Aby zdobyć Koronę Polskich Półmaratonów korespondencyjnie musimy dokonać zgłoszenia na stronie internetowej, a następnie ukończyć minimum 5 półmaratonów z poniższych 11 do końca roku 2020 biegając indywidualnie:

 • Półmaraton Wiązowski
 • PANAS Półmaraton Ślężański
 • Bieg Masowy w ramach Mistrzostw Świata w Półmaratonie – Gdynia 2020
 • PKO Poznań Półmaraton
 • PKO Białystok Półmaraton
 • Półmaraton Warszawski
 • Hunters Grodziski Półmaraton „Słowaka”
 • PKO Nocny Wrocław Półmaraton
 • Międzynarodowy Półmaraton Signify
 • Bieg Lechitów
 • Cracovia Półmaraton Królewski

Biegi realizujemy w dowolnym, dogodny termin do końca 2020 roku. Trasę półmaratonu można pokonać w dowolnym miejscu na terenie Polski. Optymalnie byłoby, gdyby była ona w przeważającej większości płaska, biegnąca po utwardzonym podłożu.

Jak informuje organizator, czas pokonania trasy będzie liczony od momentu rozpoczęcia rejestracji do jej zakończenia, bez uwzględniania jakichkolwiek przerw, wstrzymań zegarków czy odpoczynków. Nie będą też stosowane żadne przeliczniki pokonanych podbiegów ani zbiegów.

W jaki sposób zarejestrować swój bieg? Można tego dokonać przy użyciu rekomendowanej aplikacji mobilnej "Rejestrator GPS", dostępnej dla systemu Android i iOS. To najprostszy sposób, dzięki któremu przebieg zmierzony będzie automatycznie i wysłany do listy wyników KPP-k. W aplikacji przed rozpoczęciem biegu wybierzemy półmaraton z listy dostępnych, który symbolicznie rozpoczynamy pokonywać.

Można oczywiście skorzystać z innych, popularnych rozwiązań, takich jak Endomondo czy Strava. Umożliwiają one wygenerowanie odpowiedniego pliku .gpx lub .tcx, zawierającego dane o biegu. Do wyników KPP-k należy wówczas wczytać plik jak i zdjęcia wykonane podczas biegu, dokumentujące pokonanie trasy. Jeden plik może posłużyć do wyników tylko jednego półmaratonu z listy dostępnych w "Koronie".

Organizator przestrzega przed robieniem przerw w rejestracji czasu, podczas pokonywania półmaratonów. Wszystkie przerwy zarejestrowane w plikach .gpx i .tcx będą pomijane, a czas liczony od pierwszego odczytu rejestracji do ostatniego na podstawie fizycznych odczytów satelitarnych lokalizacji GPS. Wszystkie przebiegi tras będą też weryfikowane pod względem zgodności i rzetelności pomiarów. Nie będą uwzględniane żadne inne formy rejestracji wyników, takie jak zdjęcia z zegarków czy telefonów - jedynie rzeczywiste, fizyczne odczyty GPS.

Zgłoszenie uczestnika i opłacenie udziału musi nastąpić przed przystąpieniem do pierwszego półmaratonu w systemie korespondencyjnym Korony Polskich Półmaratonów. Zawodnik będzie widoczny na liście zgłoszonych do KPP-k po zarejestrowaniu opłaty. Zawodnikom, którzy nie zrealizują „Korony” zgodnie z regulaminem opłata nie będzie zwracana.

Opłata za udział w projekcie wynosi odpowiednio:

 • 55 pln gdy medal ma być przesłany na adres na terytorium RP;
 • 75 pln gdy medal ma być wysłany na adres poza terytorium RP.

Ostateczny termin zgłoszeń i rejestracji biegów upływa 31 grudnia 2020 roku. Pozytywne przejście procesu weryfikacji będzie skutkowało zaznaczeniem przy nazwisku wnioskodawcy odpowiedniej informacji na liście startowej Korony Polskich Półmaratonów - korespondencyjnie 2020 (KPP-k 2020). Lista osób zgłoszonych do „KPP-k 2020” z aktualną liczbą półmaratonów będzie dostępna na stronach internetowych: psb-biegi.com.pl oraz datasport.pl.

Pamiątkowy medal zostanie wysłany pocztą listem poleconym, według kolejności zgłoszeń, na adres podany w formularzu zgłoszeniowym, nie później niż do końca lutego 2021 roku. Data wysłania medalu będzie widoczna przy nazwisku zdobywcy „Korony”. W przypadku zwrotu przesyłki z medalem z powodu podania niedokładnego adresu lub nieodebrania jej w terminie, adresat ponosi koszty ponownej opłaty za jej wysłanie i zwrot.

Najważniejsze dane kontaktowe:

 • w sprawie Korony Polskich Półmaratonów - poczta@psb-biegi.com.pl
 • w sprawie zgłoszeń, weryfikacji i płatności - biuro@datasport.pl
 • w sprawie wysyłki medalu - lancman@wkbmeta.pl

Wszelkie reklamacje i kwestie sporne dotyczące "Korony Polskich Półmaratonów - korespondencyjnie" będą rozstrzygane przez Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Biegów.

Źródło: psb-biegi.com.pl