Zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki wybrał Dębno na gospodarza tegorocznych 40. PZLA Mistrzostw Polski Kobiet w Maratonie i 90. PZLA Mistrzostw Polski Mężczyzn w Maratonie. Bieg odbędzie się 15 listopada 2020 roku.

Warto w tym miejscu  przypomnieć, że Dębno jest gospodarzem Mistrzostw Polski Kobiet w Maratonie już po raz 27., a Mistrzostw Polski Mężczyzn po raz 33. Pierwsze zawody rangi mistrzowskiej rozegrano w 1969 roku. Ponowne przyznanie organizacji Mistrzostw Polski w Maratonie jest dla miasta wielkim wyróżnieniem i świadczy o wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym tego biegu.

W ramach Mistrzostw Polski będą mogli wystartować wyłącznie zawodnicy posiadający aktualne licencje PZLA. Przewidziano udział 150 uczestników, a limit czasu przeznaczony na ukończenie biegu wynosił będzie 4 godziny. Rejestracja prowadzona będzie przez moduł zgłoszeń na stronie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, który uruchomiony zostanie na miesiąc przed zawodami.

Należy pamiętać, że wyniki uzyskane przez zawodników podczas MP w Dębnie nie będą brane pod uwagę w kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. World Athletics zawiesiła walkę o minima olimpijskie i punkty do rankingu w okresie od 6 kwietnia do końca listopada br.

Dla przypomnienia, zeszłoroczne Mistrzostwo Polski wywalczył Marcin Chabowski, rywalizując na trasie ORLEN Warsaw Marathon. Wśród kobiet Mistrzostwo Polski przypadło w udziale debiutującej na królewskim dystansie Aleksandrze Brzezińskiej, która wygrała walkę o ten tytuł podczas Maratonu w Dębnie.

Ze względu na obowiązujące przepisy i sytuację sanitarno-epidemiologiczną nie będzie możliwe przeprowadzenie zawodów dla wszystkich chętnych zapisanych na bieg. Z góry przepraszamy za brak możliwości startu w tym biegu dla zawodników już zapisanych. Ze względu na ciągłe zagrożenie zdrowia i życia spowodowane pandemią, koniecznością dostosowania do zaostrzonych procedur bezpieczeństwa i braku pewności, co do okresu ich obowiązywania musimy podjąć taką decyzję.

- taką informację znajdujemy w komunikacie prasowym.

Organizatorzy zachęcają biegaczy do przeniesienia swojej opłaty startowej na przyszły rok. Jeśli przepisy na to pozwolą, to 48. Maraton Dębno rozegrany zostanie 28 marca lub 11 kwietnia 2021 roku. Osoby niezainteresowane udziałem w biegu w przyszłym roku będą miały możliwość ubiegania się o zwrot wpisowego.

Źródło: maratondebno.pl, pzla.pl