Sezon biegowy 2020 otworzył się na nowo! Wraz z nim rusza także nowa formuła "Ligi Biegowej". Zasady są proste: zabawa jest bezpłatna, można się ścigać na czterech dystansach i rejestrować zarówno wyniki z zawodów, jak i biegów treningowych. Co miesiąc do zgarnięcia są atrakcyjne nagrody. Zabawa trwa aż do końca roku.

Pandemia koronawirusa i wzrost liczby zachorowań w pierwszym kwartale tego roku spowodowały wprowadzenie szeregu ograniczeń w wielu dziedzinach naszego życia. Taka sytuacja nie dawała szans na terminowe rozpoczęcie wiosennego sezonu biegowego. Wiele sportowych projektów zostało przełożonych na ostatnie miesiące tego roku lub rok 2021. Oczywistym było, że rywalizacja w ramach Ligi Biegowej zmieni swoje zasady lub nie będzie prowadzona w bieżącym roku. Na szczęście wygrało to pierwsze rozwiązanie.

Dziś widzimy, jak mniej więcej będzie wyglądał świat biegowy w tym sezonie i ruszamy ponownie!

- mówi Monika Pyrek, Prezes Fundacji Moniki Pyrek, organizującej Ligę Biegową.

Bardzo się cieszymy, że udało nam się znaleźć fajną formułę rywalizacji w tych nowych warunkach i dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu, możemy wciąż motywować Polaków do biegania i dbania o swoje zdrowie.

- dodaje.

Liga Biegowa od zawsze polega na bezpłatnej, wirtualnej rywalizacji biegaczy w całej Polsce. Dotychczas ten wirtualny wyścig był oparty na wynikach uzyskanych na oficjalnych zawodach biegowych. W tym roku, w obliczu braku imprez sportowych w tradycyjnej formule, otworzyliśmy Ligę także na biegi treningowe.

- tłumaczy Ada Smokowska, założycielka i współorganizatorka platformy.

Jak wyglądają zasady rywalizacji? Zasady Ligi są nieco inne, niż dotychczas, ale wciąż bardzo proste:

  • zabawa jest całkowicie bezpłatna. Może wziąć w niej udział każdy biegacz powyżej 16 roku życia. Wystarczy się zarejestrować na stronie LigaBiegowa.pl
  • uczestnicy mogą rywalizować na czterech dystansach: 5 km, 10 km, półmaratonu (21,1 km) oraz maratonu (42,2 km)
  • wyniki z biegów rejestruje się samodzielnie za pomocą prostego formularza na stronie. Do zabawy można wprowadzać wyniki zarówno ze zorganizowanych startów, jak i z biegów indywidualnych, treningowych
  • co miesiąc nagradzani są najszybsi biegacze na każdym z czterech dystansów, w siedmiu kategoriach wiekowych. Do zgarnięcia są miesięczne zapasy napojów i sportowe gadżety od OSHEE
  • zabawa trwać będzie pół roku – od 1 lipca do 31 grudnia 2020 r. Na zakończenie rywalizacji, zdobywcy miejsc na podium w klasyfikacji generalnej w każdej kategorii wiekowej, otrzymają pamiątkowe, personalizowane medale.

Osobiście biegam dla zdrowia i dobrej kondycji, nie dla wyników. Ale muszę przyznać, że w Lidze Biegowej budzi się we mnie natura sportowca. Liga to doskonały dodatkowy bodziec do regularnych treningów i robienia postępów na wybranych dystansach.

- dodaje Monika Pyrek.

Liga Biegowa to darmowa platforma internetowa dla biegaczy, pozwalająca na całoroczną, ogólnopolską, wirtualną rywalizację na czterech dystansach - 5 km, 10 km, półmaratonu (21,1 km) i maratonu (42,2 km). Portal powstał w 2014 roku i angażuje już prawie 9 tysięcy użytkowników. Dotychczas rywalizacja opierała się o wyniki uzyskiwane podczas oficjalnych zawodów biegowych. W obliczu pandemii COVID-19, gdy zawody sportowe w tradycyjnej formie nie są organizowane, formuła projektu została zmodyfikowana.

Źródło: na podst. materiału prasowego