Wczoraj odbyła się 40 edycja półmaratonu w podwarszawskiej Wiązownie. Oprócz biegu głównego na dystansie 21,0975 km, organizatorzy zaplanowali też rywalizację na 5 km oraz biegi dla dzieci i młodzieży. Łącznie na jubileuszowej edycji pojawiła się rekordowa liczba prawie 5 000 biegaczy. W biegu półmaratońskim najszybsi okazali się Szymon Kulka I Paulina Golec.

Półmaraton w Wiązownie to jedna z najstarszych imprez biegowych w kraju. Zawody w tej podwarszawskiej miejscowości od tego roku znajdują się również na liście biegów zaliczanych do Korony Polskich Półmaratonów. Mimo ryzyka trudnych warunków atmosferycznych, na zawodach pojawiły się tłumy biegaczy, a zwycięzca rywalizacji na dystansie 21,0975 km - Szymon Kulka uzyskał bardzo dobry czas 1:03:33.

Półmaraton wystartował w samo południe. Od razu na prowadzenie wysunęło się czterech zawodników, którzy pierwsze 10 km pokonali w zwartej grupie. Wśród nich znaleźli się Kamil Jastrzębski, Arkadiusz Gardzielewski, Szymon Kulka i Adam Nowicki. Po przebiegnięciu dziesiątego kilometra w czasie poniżej 30 minut, od grupy odłączył się Szymon Kulka, który zwiększając tempo zaczął uzyskiwać coraz większą przewagę nad rywalami. Ta strategia okazała się właściwa. Kulka zakończył bieg na pierwszym miejscu w czasie 1:03:33. Adam Nowicki dotarł do mety jako drugi. Jego wynik to 1:04:15. Trzecie miejsce wywalczył Kamil Jastrzębski, dla którego uzyskany czas 1:04:36 jest nowym rekordem życiowym. Zmagający się od połowy dystansu z kolkami Arkadiusz Gardzielewski ukończył bieg na czwartej pozycji z wynikiem 1:06:22.

Wśród pań najszybsza była Paulina Golec. Zawodniczka krakowskiego AWF'u dobiegła do mety z czasem 1:16:44 - 29. wynikiem wśród wszystkich startujących na tym dystansie. Drugie miejsce przypadło w udziale Angelice Mach (1:18.37), a trzecie Annie Łapińskiej (1:18.38).

Piętnaście minut po strzale startera rozpoczynającym półmaraton, rozpoczął się bieg na dystansie 5 km. Tutaj byliśmy świadkami zaciętej rywalizacji między Mateuszem Kaczorem i Aleksandrem Wiąckiem, którzy przez większą część trasy biegli w zbliżonym tempie. Na linii mety szybszy okazał się Mateusz Kaczor, który przebiegł "piątkę" w czasie 14:33. Tuż za nim z wynikiem 14:37 znalazł się Aleksander Wiącek. Trzecie miejsce wynikiem 14:48 zapewnił sobie Robert Głowala.

Wśród pań walka o zwycięstwo toczyła się między Moniką Kaczmarek a Iwoną Bernardelli. Wygrała Monika Kaczmarek z czasem 16:41. Iwona Bernardelli zdobyła drugie miejsce z wynikiem 16:47. Trzecie miejsce na podium wywalczyła Beata Lupa, która przekroczyła metę w czasie 16:59.