Podczas zawodów organizowanych w Ras Al-Khaimah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Etiopka Ababel Yeshaneh ustanowiła nowy rekord świata na dystansie półmaratonu. Wynik, który uzyskała 1:04:31 jest o 20 sekund lepszy od dotychczasowego rekordu globu!

W tegorocznym półmaratonie wzięło udział około 3 000 biegaczy. Bardzo silną obsadę miała zwłaszcza rywalizacja kobiet, gdzie w roli jednej z głównych faworytek do wygranej była aktualna rekordzistka świata w maratonie, Kenijka Brigid Kosgei.

Media wielokrotnie prognozowały, że podczas zawodów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich możemy być świadkami ustanowienia nowego rekordu na półmaratońskim dystansie. Dotychczasowy najlepszy wynik na świecie należał do Joyciline Jepkosgei i wynosił 1:04.51. Kenijka ustanowiła go trzy lata temu w Walencji.

O zwycięstwo w półmaratonie w Ras Al-Khaimah walczyły przede wszystkim Etiopka Ababel Yeshaneh oraz wspomniana Kenijka Brigid Kosgei. Na początku obie zawodniczki biegły w równym tempie. Lekką przewagę osiągała Kosgei. Jeszcze na piętnastym kilometrze Kosgei była szybsza o 3 sekundy. Potem lekko zwolniła. Tę szansę wykorzystała Etiopka Ababel Yeshaneh. Objęła prowadzenie i zdołała utrzymać tempo na rekord świata.

Dystans 21,0975 km pokonała w 1:04:31, poprawiając rekord globu aż o 20 sekund. Tuż za nią, na drugim miejscu przybiegła Brigid Kosgei. Czas 1:04:49, który uzyskała był również lepszy od dotychczasowego rekordu Joyciline Jepkosgei. Trzecie miejsce wywalczyła Kenijka Rosemary Wanjiru (1:05:34).

W elicie mężczyzn znalazło się aż jedenastu zawodników, których rekordy życiowe plasowały się poniżej 60 minut. Byli to m. in. Mule Wasihun z Etiopii (59.34), rekordzista Europy w półmaratonie - Szwajcar, Julien Wanders (59.13), czy Andamlak Belihu, również z Etiopii, którego PB w półmaratonie wynosi 59.10.

Na początku biegu żaden z zawodników nie ryzykował narzucania zbyt dużego tempa i odrywania się od grupy. Na półmetku trasy zameldowała się 15-osobowa grupa biegaczy. Dopiero ok. 4 km dalej na prowadzenie wysunął się Kenijczyk Alexander Munyao. Była duża szansa na to, że utrzyma swoje prowadzenie już do linii mety. Jednak na 3 km przed końcem do ataku ruszył Kenijczyk Kibiwott Kandie, wyprzedzając Munyao i wygrywając z czasem 58.58. Alexander Munyao wywalczył drugie miejsce z wynikiem 59.16. Trzeci był Etiopczyk Mule Wasihun, z rezultatem 59.47.

Wyniki półmaratonu w Ras Al-Khaimah

Mężczyźni:

  1. Kibiwott Kandie (Kenia) 58.58
  2. Alexander Munyao (Kenia) 59.16
  3. Mule Wasihun (Etiopia) 59.47

Kobiety:

  1. Ababel Yeshaneh (Etiopia) 61.31
  2. Brigid Kosgei (Kenia) 64.49
  3. Rosemary Monicah (Kenia) 65.34