Nie tak dawno pisaliśmy o ogłoszeniu przez World Athletics przepisów dotyczących butów używanych na zawodach biegowych. Zgodnie z nimi prototypowy model Nike Air Zoom Alphafly NEXT% miał być zabroniony. Amerykański producent obuwia nie dał jednak za wygraną!

Dla przypomnienia, według wytycznych przedstawionych przez władze World Athletics, obuwie, którego można będzie używać na zawodach biegowych musi mieć podeszwę nie grubszą niż 40 mm oraz posiadać najwyżej jedną płytkę z włókna węglowego lub jakiegokolwiek innego tworzywa. Buty muszą być także dostępne przez co najmniej 4 miesiące w oficjalnej sprzedaży zanim zostaną użyte na zawodach. W przeciwnym razie, zostaną potraktowane jako prototypowe i zabronione.

Ofiarą tych regulacji stał się najnowszy model butów Nike Air Zoom Alphafly NEXT% (pisaliśmy o tym w odrębnym artykule), w którym Eliud Kipchoge przebiegł w zeszłym roku w Wiedniu maraton w czasie poniżej 2 godzin. W prototypowym Alphafly podeszwa miała grubość wynoszącą prawie 50 mm i skrywała w swojej konstrukcji aż 3 płytki z włókna węglowego. Firma Nike nie dała jednak za wygraną i w obliczu zaostrzenia przepisów zmodyfikowała konstrukcję najnowszych butów tak, aby odpowiadały one narzuconym normom.

Amerykański producent zapowiedział, że powodujący tyle zamieszania model butów trafi do regularnej sprzedaży wiosną tego roku, a już 29 lutego br. będą go mogli kupić członkowie NikePlus. Jego zmodyfikowana wersja odpowiada najnowszym przepisom. Nike ograniczyła ilość zastosowanych w bucie płytek do jednej, a podeszwa z grubości prawie 50 mm została specjalnie "odchudzona" do 39,5 mm, tak aby mieściła się w limicie.

Przepisy dotyczące dostępności obuwia startowego mają być egzekwowane od 30 kwietnia 2020 roku. Oznacza to, że wszystkie buty używane przez zawodników na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio (rozpoczęcie 24 lipca 2020) muszą być 4 miesiące wcześniej dostępne w oficjalnej sprzedaży.

Wiemy już, że Nike Air Zoom Alphafly NEXT% będą zdobiły nogi lekkoatletów występujących w kadrze olimpijskiej USA. Firma przygotowała również dwa modele butów z przeznaczeniem na bieżnię. Są to Nike Air Zoom Viperfly oraz Nike Air Zoom Victory.

Pierwszy z nich - Viperfly przeznaczony jest przede wszystkim dla sportowców specjalizujących się w biegach na 100 m. Jego konstrukcja posiada płytkę z włókna węglowego i specjalną poduszkę Zoom Air umieszczoną bezpośrednio w przedniej części podeszwy. Producent założył bowiem, że większość sprinterów praktycznie nie dotyka piętą bieżni w ostatniej fazie wyścigu, stąd amortyzacja jest tu potrzebna przede wszystkim dla przedniej części stopy.

Przeznaczeniem drugiego modelu - Victory są nieco dłuższe dystanse pokonywane na stadionie lekkoatletycznym. W bucie zastosowano tę samą piankę ZoomX oraz płytkę węglową, co w modelu Alphafly NEXT%.

Nie tylko firma Nike zdecydował się na eksperymenty z płytką z włókna węglowego. Inni producenci obuwia również mają w swojej ofercie takie modele. Można tu wymienić chociażby New Balance FuelCell 5280, Hoka OneOne Carbon X, Saucony Endorphin Pro czy Brooks Hyperion Elite. Wydaje się, że konstrukcje wykorzystujące włókna węglowe lub inne materiały w podeszwie buta, dzięki którym zawodnicy otrzymają większą dynamikę i zwrot energii włożonej w swój bieg będą wyznaczać trendy w obuwiu sportowym w najbliższych latach.