Rekordziści świata w maratonie - Eliud Kipchoge oraz Brigid Kosgei to główni kandydaci kenijskiej reprezentacji w walce o olimpijskie medale na królewskim dystansie.

Do przewidzenia było, że Kenia zdecyduje się delegować do Tokio swoje najmocniejsze biegowe nazwiska. Najlepszy obecnie maratończyk na świecie, Eliud Kipchoge podejmie w tym roku próbę obrony złotego medalu igrzysk olimpijskich, który wywalczył w 2016 roku w Rio de Janeiro.

Kenijczyk wciąż udowadnia swoją świetną, sportową dyspozycję. W zeszłym roku zwyciężył w słynnym londyńskim maratonie (2:02:37), a następnie jako pierwszy człowiek w historii przebiegł w Wiedniu maratoński dystans w czasie krótszym niż 2 godziny (1:59:41).

Kipchoge to także aktualny rekordzista świata na tym dystansie. Rekordowy wynik Kenijczyk ustanowił, startując w 2018 roku w berlińskim maratonie (2:01:39). Dla przypomnienia, olimpijski rekord w maratonie to 2:06:32, a ustanowił go aż 12 lat temu w Pekinie Kenijczyk Samuel Kamau Wanjiru.

Kolejne znane nazwiska w składzie reprezentacji Kenii to trzeci najszybszy zawodnik na Mistrzostwach Świata w Doha - Amos Kipruto oraz Lawrence Cherono - zwycięzca zeszłorocznych maratonów w Chicago i Bostonie.

Największymi osiągnięciami wśród Kenijek legitymuje się natomiast Brigid Kosgei. Startując w zeszłorocznym maratonie w Chicago, uzyskała czas 2:14:04, bijąc tym samym 16-letni rekord należący do Brytyjki, Pauli Radcliffe (2:15.25). Aktualny rekord olimpijski w kobiecym maratonie wynosi 2:23:07. Należy on do Etiopki, Tiki Galeny i padł podczas zawodów w Londynie w 2012 roku. Istnieje zatem duża szansa, że w Tokio będziemy świadkami ustanawiania nowych rekordów na królewskim dystansie.

Obok Kosgei, w składzie reprezentacji Kenii znalazły się również Ruth Chepngetich - zdobywczyni złotego medalu Mistrzostw Świata w Doha oraz Vivian Cheruiyot - mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro w biegu na 5 000 metrów.

Kenijczycy jako pierwsi ogłosili swoją maratońską kadrę na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Wiele państw prowadzi jeszcze selekcję zawodników. Z niecierpliwością czekamy również na ogłoszenie listy nazwisk reprezentacji Etiopii na IO. Jest prawie pewne, że otwierać ją będzie Kenenisa Bekele - rekordzista świata w biegach na 5 000 oraz 10 000 m. Etiopczyk podczas zeszłorocznego maratonu w Berlinie zachwycił wszystkich, docierając do mety z czasem 2:01:41 - jedynie 2 sekundy gorszym od rekordu świata w maratonie Eliuda Kipchoge (2:01:39).

Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie zostaną zorganizowane w Tokio w terminie 24/07 - 09/08. Bazując na doświadczeniach z zeszłorocznych Mistrzostw Świata w Doha, organizatorzy Igrzysk w obawie przed dużą falą upałów zdecydowali o rozegraniu maratonu w oddalonym o 800 km od Tokio japońskim mieście Sapporo. Biegi maratońskie odbędą się w dwóch ostatnich dniach Igrzysk - 8 i 9 sierpnia 2020 roku.