Władze World Athletics ogłosiły wczoraj wytyczne dotyczące butów używanych na zawodach biegowych. Zgodnie z nimi, model Nike Alphafly, w którym Eliud Kipchoge złamał barierę 2 godzin w maratonie został zakazany.

Nowe przepisy dotyczą dwóch głównych obszarów, związanych z obuwiem sportowym, używanym na zawodach biegowych. Pierwszy dotyczy kwestii technologicznych i konstrukcyjnych, związanych z butami. Drugi związany jest ściśle z wcześniejszą dostępnością obuwia w ogólnej sprzedaży. Przepisy dotyczące dostępności mają być egzekwowane od 30 kwietnia 2020 roku, te dotyczące konstrukcji buta (w szczególności podeszwy) - już teraz.

  • grubość podeszwy nie może przekroczyć 40 mm;
  • buty nie mogą posiadać w swojej konstrukcji więcej, niż jednej sztywno osadzonej płytki/powłoki. Płytka (z dowolnego tworzywa) może znajdować się na całej długości buta lub tylko na jego fragmencie. Może się ona składać z więcej niż jednej części, lecz jej elementy nie mogą nachodzić na siebie i wpływać na dodatkową sprężystość buta. W przypadku butów z kolcami, World Athletics dopuszcza możliwość umieszczenia płytki, lecz tylko w celu przymocowania kolców do obuwia.
  • aby buty zostały dopuszczone do użycia na oficjalnych zawodach biegowych, muszą być one dostępne przez co najmniej 4 miesiące w ogólnej sprzedaży. W przeciwnym razie, zostaną one potraktowane jako prototypowe i zabronione.

Zgodnie z nowymi regulacjami, najnowsze buty Nike Alphafly zostały zakazane. Dla przypomnienia, jest to model, w którym Eliud Kipchoge w październiku zeszłego roku złamał granicę dwóch godzin w biegu na dystansie maratonu. Grubość podeszwy w prototypowym modelu Nike Alphafly wynosi prawie 50 mm. But w swojej konstrukcji skrywa aż 3 płytki i nie był on wcześniej dostępny w regularnej sprzedaży. Łamie on zatem wszystkie z wyżej wymienionych przepisów, ogłoszonych przez Stowarzyszenie World Athletics.

Inaczej wygląda kwestia butów Nike Vaporfly Next%, które także budziły wiele kontrowersji. Ten model został ostatecznie dopuszczony do użytku. Buty są obecnie ogólnodostępne, grubość podeszwy w jej środkowej części wynosi 36 mm, a wewnątrz znajduje się jedna karbonowa płytka.

Przepisy, które zostały wczoraj ogłoszone stwarzają jednak pewną furtkę w kwestii używania butów przez elitę biegową. World Athletics pisząc o obuwiu sportowym, które jest dostępne dla wszystkich, zaznacza, że dostosowanie butów pod kątem estetycznym lub medycznym, ze względu na cechy stopy konkretnego sportowca będzie dozwolone.