W terminie 13-15 marca br. w chińskim mieście Nankin miały się odbyć Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce. Światowa Federacja World Athletics w opublikowanym właśnie komunikacie poinformowała jednak, że impreza zostanie przeniesiona na przyszły rok. Powodem takiej sytuacji jest rozprzestrzeniający się koronawirus w Chinach.

Termin przyszłorocznego czempionatu pozostaje wielką zagadką. Jeśli impreza byłaby przełożona o równy rok, kolidowałoby to z zaplanowanymi w dniach 5-7 marca 2021 roku Halowymi Mistrzostwami Europy w Toruniu. Organizacja dwóch tak ważnych dla lekkoatletycznego świata imprez tydzień po tygodniu wydaje się mało prawdopodobna. Wielu czołowych sportowców wybrałoby najprawdopodobniej w tej sytuacji Mistrzostwa Świata, co wpłynęłoby bardzo negatywnie na frekwencję zawodników na Mistrzostwach Starego Kontynentu.

Historia lekkiej atletyki zna jednak przypadki organizacji dwóch halowych imprez rangi mistrzowskiej w tak krótkich odstępach czasu. W roku 1989 w odstępie dwóch tygodni przeprowadzono najpierw Mistrzostwa Europy w Hadze, a następnie Mistrzostwa Świata w Budapeszcie. W tamtym przypadku, sportowcy nie mieli jednak problemu ze zmianą strefy klimatycznej oraz czasowej.

Federacja World Athletics poinformowała, że decyzja o przełożeniu mistrzostw została podjęta po konsultacji ze Światową Organizacją Zdrowia. WHO jest zaniepokojone szybkością rozprzestrzeniania się wirusa, w związku z czym zaleca odwoływanie wszystkich dużych imprez w najbliższym czasie.

World Athletics podkreśla, że doceniając wysiłek włożony przez Nankin w przygotowanie tegorocznych mistrzostw, chce, aby pozostało ono gospodarzem  przyszłorocznego wydarzenia.

Jeśli Federacja zdecyduje o organizacji światowego czempionatu w marcu przyszłego roku, oznaczać to będzie, że sportowców w okresie od sierpnia 2020 roku do marca 2021 czekać będą aż 4 bardzo ważne imprezy: Igrzyska Olimpijskie w Tokio i Mistrzostwa Europy w Paryżu (sierpień 2020), a w dalszej kolejności Halowe Mistrzostwa Europy w Toruniu oraz Halowe Mistrzostwa Świata w Nankin (marzec 2021). Jakie rozwiązanie wybierze World Athletics? Tego dowiemy się najprawdopodobniej w najbliższych tygodniach.