Część z Was brała w nim udział, część jedynie słyszała, a dla niektórych to zupełnie nieznany temat. Czym jest parkrun? To cotygodniowe, bezpłatne biegi z pomiarem czasu na dystansie 5 km, organizowane regularnie w około 1900 miejscach w 22 państwach. Ty też możesz wziąć w nich udział!

Biegi przeznaczone są dla każdego bez względu na doświadczenie biegowe i wiek. Uczestniczyć w spotkaniach można w różny sposób. Dystans 5 km możemy pokonać w biegu, truchcie czy marszu. Możemy także pomóc parkrun'owej społeczności jako wolontariusze.

W Polsce spotkania organizowane są przez cały rok, w każdą sobotę o 9:00 rano. Udział jest bezpłatny. Przed przystąpieniem do pierwszego biegu, należy dokonać jednorazowej rejestracji na stronie internetowej.  Zarejestrowany uczestnik otrzymuje specjalny kod, który umożliwia udział w nieograniczonej liczbie biegów, organizowanych w ramach tego systemu.

Według danych ze stycznia 2020 roku, w Polsce spotkania parkrun organizowane są w 72 lokalizacjach. Do tej pory odbyło się ich 13157. Dokładną mapę lokalizacji biegów znajdziemy na stronie organizatora.

Uczestnicy parkrun są klasyfikowani. Po zakończonym biegu możemy dowiedzieć się, jaki czas uzyskaliśmy. Biorąc częściej udział w spotkaniach otrzymamy dokładniejsze statystyki, dotyczące między innymi naszego rekordu życiowego, najlepszych wyników w danym roku, czy ilości parkrun'ów, w których uczestniczyliśmy. Często jest również szansa na obejrzenie zdjęć ze spotkań, w których uczestniczyliśmy - zawdzięczamy to wolontariuszom, zaangażowanym w organizację biegu i przygotowanie fotorelacji.

Skąd wziął się parkrun? Pierwszy taki bieg odbył się prawie 16 lat temu, 2 października 2004 w Bushy park w Teddington - podmiejskiej dzielnicy Londynu. Wzięło w nim udział 13 osób. Parkrun'y oprócz spotkań organizowanych w formule miejskiej, organizowane są także w więzieniach: HMP Haverigg w Anglii i Mountjoy w Dublinie.

W Polsce pierwszy parkrun zorganizowany został 15 października 2011 roku w Gdyni. Uczestniczyło w nim jedynie 5 osób. Rekordowy pod względem frekwencji bieg odbył się 27 grudnia 2015 roku w Poznaniu, z okazji rocznicy powstania wielkopolskiego. Wzięło w nim wtedy udział 1111 osób.

Organizator spotkań - Fundacja parkrun Polska na swojej stronie internetowej publikuje także zestawienie najczęściej zadawanych pytań, dotyczących uczestnictwa w biegach. Znajdziecie je pod tym adresem

Źródło: parkrun.pl