W pierwszym dniu marca br. na ulicach Londynu zorganizowany zostanie półmaraton The Vitality Big Half 2020. Po ogłoszeniu przez organizatorów elity biegu, dowiedzieliśmy się, że w stolicy Wielkiej Brytanii dojdzie do rywalizacji między Brytyjczykiem Mo Farah oraz Etiopczykiem Kenenisą Bekele. Dziś wiemy już, że do biegowego pojedynku nie dojdzie z powodu kontuzji Mo Farah. Pojawiło się jednak inne, równie mocne nazwisko w stawce - to Lawrence Cherono!

The Vitality Big Half 2020 będzie trzecią z rzędu edycją londyńskiego półmaratonu. W dotychczas organizowanych zawodach dwukrotnie triumfował Mo Farah. Rekord trasy, który ustanowił wynosi 1:01:15. Rekord życiowy Brytyjczyka to 59:07. Farah osiągnął taki wynik, startując w zeszłym roku w Great North Run - jednym z największych półmaratonów na świecie, którego trasa biegnie z Newcastle do South Shield w północno-wschodniej Anglii.

Pochodzący z Etiopii Kenenisa Bekele jest natomiast rekordzistą świata w biegach na dystansie 5 000 oraz 10 000 m. Podczas zeszłorocznego maratonu w Berlinie, Bekele zaskoczył całe środowisko biegowe, docierając do mety z czasem 2:01:41 - jedynie 2 sekundy gorszym od rekordu świata w maratonie, który należy do Eliuda Kipchoge (2:01:39).

Było rzeczą oczywistą, że pozyskanie dwóch tak bardzo utytułowanych zawodników przez organizatorów londyńskiego półmaratonu spotęguje zainteresowanie imprezą. W obliczu kontuzji, która wykluczyła Mo Farah'a ze startu, konieczne było znalezienie równie głośnego nazwiska, które będzie w stanie konkurować z Kenenisą Bekele. Postawiono na Kenijczyka Lawrence'a Cherono!

Lawrence Cherono jest jednym z czołowych maratończyków na świecie. Kenijczyk legitymuje się rekordem życiowym 2:04:06, który ustanowił wygrywając w 2018 roku maraton w Amsterdamie. Najgłośniejsze zwycięstwa Lawrence'a Cherono z zeszłego roku to te odniesione podczas maratonów w Bostonie i Chicago. Biegacz znalazł się również obok Eliuda Kipchoge w składzie reprezentacji Kenii na tegoroczne Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Zarówno dla Bekele, jak i Cherono start w Vitality Big Half będzie dobrym sprawdzianem formy przed kolejnymi maratońskimi startami, zaplanowanymi na 2020 rok. Już pod koniec kwietnia br. Kenenisa Bekele zmierzy się w maratonie londyńskim z najszybszym maratończykiem świata, Kenijczykiem Eliudem Kipchoge. W tym samym miesiącu Lawrence Cherono planuje natomiast start w maratonie bostońskim, gdzie będzie starał się powtórzyć swój zeszłoroczny sukces.

O tym, który z biegaczy wyjdzie zwycięsko z tej rywalizacji przekonamy się już 1 marca 2020 roku. The Vitality Big Half organizowane są w tym roku w randze Mistrzostw Wielkiej Brytanii w Półmaratonie.

Elita biegu The Vitality Big Half 2020

Mężczyźni:

  • Kenenisa Bekele (ETH) – 1:00:09
  • Lawrence Cherono (KEN) – 1:00:45
  • Dewi Griffiths (GBR) – 1:01:33
  • Marius Kipserem (KEN) -1:02:20
  • Andy Vernon (GBR) – 1:02:46

Kobiety:

  • Lily Partridge (GBR) – 1:10:31
  • Hayley Carruthers (GBR) - 1:11:03
  • Tish Jones (GBR) – 1:12:56
  • Eleanor Davis (GBR) – 1:12:34