Ogranizatorzy Virgin Money London Marathon 2020 ogłosili elitę biegu, której składu nie będzie najprawdopodobniej w stanie przebić żadna inna z organizowanych w tym roku imprez. Już 26 kwietnia br. w stolicy Wielkiej Brytanii dojdzie do rywalizacji dwóch najszybszych maratończyków w historii - Eliuda Kipchoge oraz Kenenisy Bekele. Jakby tego było mało, elitę kobiet otwiera Brigid Kosgei, rekordzistka świata w maratonie!

Aktualny rekord świata w maratonie, wynoszący 2:01:39, należy do Eliuda Kipchoge. Kenijczyk ustanowił go podczas maratonu w Berlinie w 2018 roku. Podczas kolejnej edycji imprezy w stolicy Niemiec w 2019 roku, Etiopczyk Kenenisa Bekele zaskoczył wszystkich swoją wyśmienitą biegową formą, docierając do mety z czasem jedynie 2 sekundy gorszym od słynnego Kenijczyka (2:01:41). Eliud Kipchoge przygotowywał się wówczas do próby złamania bariery dwóch godzin w biegu na dystansie maratonu, która miała miejsce w Wiedniu, w związku z czym nie wziął udziału w berlińskich zawodach.

Tegoroczny pojedynek biegaczy nie będzie pierwszym w historii. W roku 2017 Eliud Kipchoge wygrał Maraton w Berlinie, uzyskując wynik 2:03:32. Kenenisa Bekele zszedł wówczas z trasy w okolicach 35 km. Maraton w Londynie w 2018 roku ukończyli obaj biegacze. Kenijczyk wygrał go z czasem 2:04:17. Bekele zakończył ten bieg na szóstym miejscu z rezultatem 2:08:53.

Zawodnicy rywalizowali także wiele lat temu na stadionie lekkoatletycznym. W roku 2003, 18-letni wówczas Eliud Kipchoge wygrał złoty medal Mistrzostw Świata w biegu na 5000 m w Paryżu. Triumfując w tym biegu wyprzedził wtedy między innymi Etiopczyka, Kenenisę Bekele. Parę lat później, na Mistrzostwach Świata w Berlinie w 2009 roku na dystansie 5000 m zwyciężył Bekele. Kenijczyk zajął tam natomiast dopiero piąte miejsce.

Elita tegorocznego Maratonu w Londynie imponuje nazwiskami. Aż siedmiu wymienionych tam biegaczy legitymuje się rekordami życiowymi poniżej 2 godz. 5 min. Na liście nazwisk widnieją Etiopczycy Mosineta Geremewa i Mule Wasihuna, którzy podczas zeszłorocznego Virgin Money London Marathon rywalizowali z Kipchoge o zwycięstwo prawie do samego końca.

Najszybsze europejskie nazwisko w stawce to Norweg, Sondre Nordstad Moen - były rekordzista Europy w maratonie, z rekordem życiowym 2:05:48. Polscy kibice mieli okazję odserwować go w 2019 roku podczas Półmaratonu w Gdyni, który wygrał zdecydowanie z wynikiem 1:01:18.

Elitę kobiet otwiera Kenijka, Brigid Kosgei - aktualna rekordzistka świata w maratonie i triumfatorka zeszłorocznego maratonu w stolicy Wielkiej Brytanii. Zawodniczka podczas Bank of America Chicago Marathon 2019 ustanowiła nowy rekord świata wynoszący 2:14.04, bijąc tym samym aż 16-letni rekord tego dystansu, należący do Pauli Radcliffe.

Kenijka podczas kwietniowego maratonu będzie miała mocną konkurencję. Oprócz niej, aż cztery inne zawodniczki posiadają rekordy życiowe poniżej 2:19:00. To między innymi jej rodaczki Vivian Cheruiyot i Ruth Chepngetich. Cheruiyot triumfowała w maratonie londyńskim w 2018 roku. Ruth Chepngetich jest natomiast aktualną mistrzynią świata w maratonie. W stawce powinna liczyć się także Gladys Cherono - Kenijka, która wygrywała maratony w Berlinie w edycjach 2015, 2017 oraz 2018.