Udział w maratonie organizowanym za granicą to nie lada wyzwanie - zarówno sportowe, logistyczne, jak i finansowe. Ze względu na dużą popularność masowych biegów ulicznych na królewskim dystansie, wybór jest ogromny. Na które zawody się zdecydować, aby uniknąć przykrej niespodzianki? Z pomocą przychodzi ranking przygotowany przez serwis Sole Supplier!

Redaktorzy serwisu Sole Supplier wzięli pod lupę 81 certyfikowanych przez World Athletics (dawne IAAF) maratonów. Każdemu z nich przyznano odpowiednią ilość punktów za średni czas, który uzyskiwali zawodnicy na mecie, liczbę dostępnych punktów medycznych, odżywczych i toalet, wysokość opłat startowych (wszystkie kwoty zostały przeliczone na euro), warunki hotelowe w obiektach zlokalizowanych w pobliżu zawodów (za wyznacznik posłużył serwis booking.com).

Pod uwagę wzięto również takie czynniki, jak jakość powietrza, ilość opadów deszczu i temperatura, której optymalną wartość ustalono na 10.5°C (10°C dla mężczyzn, 11°C dla kobiet) - zgodnie z wartościami zaproponowanymi przez badaczy z Uniwersytetu w Tuluzie.

Najwyższą ocenę - 7,57 pkt. na 10 możliwych, serwis Sole Supplier przyznał dla Haspa Marathon, organizowanego w Hamburgu. Opłata startowa wynosi tam 66 euro. Wyliczona średnia temperatura, panująca podczas tego maratonu to 12,3°C.

Na drugim miejscu znalazł się Vienna City Marathon z wynikiem 7,45 pkt. Bieg organizowany w Wiedniu znalazł się również na wysokiej, piątej pozycji najszybszych maratonów, gdzie średni czas zawodnika przekraczającego linię mety to 4:00:01. Fakt ten nie dziwi, tym bardziej, że wiedeńska lokalizacja została wybrana także przez Eliuda Kipchoge i ekipę INEOS do złamania bariery 2 godzin w biegu na królewskim dystansie.

Podium zamyka, co niezwykle nas cieszy, Cracovia Maraton. Nasza impreza może poszczycić się 7,02 pkt. Brawo!

Analizując opublikowany ranking od końca, dowiadujemy się, jakie imprezy biegowe znalazły się w dziesiątce najgorszych maratonów na świecie. Żaden ze znajdujących się tam maratonów nie jest organizowany w Europie. Najniższą notę zebrał Standard Chartered Kuala Lumpur Marathon 3,69 pkt. To skutek przede wszystkim wysokiego zanieczyszczenia powietrza, bardzo gorącego klimatu i braku zabezpieczenia medycznego na trasie. Kolejne niechlubne miejsca zajmują zawody organizowane w New Delhi (4 pkt.) i Singapurze (4,18 pkt.).

Osoby nastawiające się na poprawę swoich życiówek w jakimś europejskim państwie, powinni bliżej przyjrzeć się zestawieniu pod względem czasów uzyskiwanych przez biegaczy na mecie. Tu najlepiej prezentuje się Maraton H. C. Andersena, organizowany w duńskim Odense. Średni czas dla tego biegu wyniósł 3:51:22. Należy także podkreślić, że w top 10 najszybszych maratonów, aż 9 organizowanych jest w Europie!

Poniżej prezentujemy pełną listę 81 maratonów na świecie, które znalazły się w opisywanym rankingu.

Źródło: thesolesupplier.co.uk