Właśnie dobiegł końca 6. PZU Cracovia Półmaraton Królewski. Bieg, który wraz z PZU Cracovia Maratonem i PZU Biegiem Trzech Kopców tworzy Królewską Triadę Biegową. W tegorocznej edycji zwyciężył Etiopczyk Enyew Mekonnen, który pokonał trasę w czasie 1:01.34. Wśród pań najlepsza okazała się pochodząca z Kenii Bety Lembus, która ukończyła bieg z wynikiem 1:10.48.

PZU Cracovia Półmaraton Królewski rok rocznie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem w środowisku biegowym. W roku 2018 frekwencja osiągnęła liczbę 8784 osób na starcie. W roku bieżącym w imprezie wystartowało z kolei 8425 osób. Wpływ na to ma niewątpliwie ciekawa trasa biegu, prowadząca zawodników nieopodal pięknych zabytków i malowniczych ulic Krakowa, a także lokalizacja mety, która znajduje się w TAURON Arenie Kraków.

Wysoka frekwencja przełożyła się w tym roku także na dużą liczbę obcokrajowców na listach startowych. Do rywalizacji przystąpiło bowiem 661 obcokrajowców, w tym najwięcej z Wielkiej Brytanii (122), Włoch (63), Ukrainy (53), Czech (40) i Norwegii (36), a także po 9 biegaczy z Etiopii i Kenii.

Należy wspomnieć, że do dzisiejszej rywalizacji przystąpili biegacze z osiągnięciami życiowymi lepszymi od dotychczasowego rekordu trasy, wynoszącego 1:02.45. Byli nimi Kenijczycy Kiprono Kipkemoi (1:00.56), Wilfried Kimitei (00:59.40), William Nyarondia (1:02.21), Elvis Tabarach (1:01.08), Erick Leon Ndiema (1:00.45), Cosmas Kyeva (1:02.32), a także wspomniany już Etiopczyk Enyew Mekkonen (1:01.14).

Rezultaty ustanowione przez tegorocznych zwycięzców są także nowymi rekordami trasy krakowskiego półmaratonu. Wynik Mekonnena 1:01.34 jest o 71 sekund lepszy od rekordu z 2015 roku, należącego do Kenijczyka Elvisa Kipkoecha. Najlepszy czas Kenijki Lembus 1:10.48 jest z kolei o 45 sekund lepszy od rekordu trasy, należącego do Izabeli Trzaskalskiej z 2016 roku.

Najlepszym z Polaków w 6. PZU Cracovia Półmaratonie okazał się Henryk Szost, który zajął 7 miejsce z czasem 1:05.20. Najszybsza wśród Polek była Renata Pliś, która z wynikiem 1:17.22 zajęła 10 pozycję.

Głównemu wydarzeniu na dystansie 21,0975 km towarzyszył w tym roku bieg na 5 km (Olimpijska Piątka), organizowany w ramach obchodów 100. rocznicy powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego, powołanego 12 października 1919 roku w Krakowie. Uczestnicy Olimpijskiej 5 wyruszyli na trasę z tej samej linii startu co półmaratończycy i tak jak oni finiszowali w blasku świateł na płycie głównej TAURON Areny Kraków. Przez internet do "Olimpijskiej 5" zarejestrowało się ponad 950 osób, wystartowało łącznie 898. Do rywalizacji przystąpił nawet Marcin Lewandowski, aktualny rekordzista Polski w biegach na 1000 m, 1500 m i jedną milę, trzykrotny olimpijczyk oraz brązowy medalista tegorocznych MŚ w Doha (bieg na 1500 m). Nasz mistrz na finiszu dał się o jedną sekundę wyprzedzić Adamowi Czerwińskiemu (15:29), który został zwycięzcą tej 5-cio kilometrowej rywalizacji.

Wśród pań na dystansie 5 kilometrów triumfowała Katarzyna Broniatowska z czasem 16:47. Zawodniczka zwyciężyła również dwa tygodnie temu podczas 13. PZU Biegu Trzech Kopców.