Jazda na rolkach to obok biegania, czy roweru aktywność sportowa zyskująca w naszym kraju coraz większe grono zwolenników. Przynosi ona wiele korzyści zarówno dla zdrowia, jak i samopoczucia.

Jedną z głównych zalet jazdy na rolkach jest niewątpliwie skuteczne spalanie kalorii. W zależności od intensywności naszej jazdy, godzina tej aktywności może przełożyć się na utratę od 300 do 700 kcal. To zdecydowanie więcej, niż podczas jazdy na rowerze w tym samym czasie. Najlepsze efekty w tym zakresie osiągniemy, decydując się na dłuższą jazdę w spokojniejszym tempie.

Jazda na rolkach, dzięki jednoczesnej pracy wielu mięśni, poprawia sylwetkę. Wzmacniają się mięśnie naszych ud i ujędrniają pośladki. Ten rodzaj treningu angażuje również mięśnie brzucha, które aby utrzymać równowagę ciała podczas jazdy muszą pozostawać napięte.

Nasza aktywność na rolkach wpływa również korzystnie na wytrzymałość organizmu przez pobudzanie mięśnia sercowego do intensywniejszej pracy. W rezultacie wzrasta jego wydolność i zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób serca.

Wszystko to odbywa się bez nadmiernego obciążania stawów, co jest szczególnie ważne w przypadku osób z nadwagą. Wystarczy dostosować intensywności jazdy do predyspozycji danej osoby, aby aktywność ta nie wpłynęła niekorzystnie na stan jej zdrowia i nie doprowadziła do kontuzji.

Czerpanie przyjemności z jazdy na rolkach zależy niewątpliwie od tego, jak pewnie i swobodnie się w nich czujemy. Osoby, które w przeszłości jeździły na łyżwach lub wrotkach odnajdą wiele podobieństw w mechanice jazdy na rolkach.

Właściwy dobór naszych pierwszych rolek jest kwestią niezwykle ważną. Tu po raz kolejny sprawdza się reguła, że lepiej zainwestować nieco większą kwotę w sprzęt markowy, niż kupić tanio i już na wstępie zrazić się do jazdy. Podczas zakupu zwróćmy uwagę na kilka kluczowych elementów:

  • buty powinny mieć rozmiar dobrany odpowiednio do naszej stopy. Nie powinniśmy w nich czuć ani zbyt dużego luzu, ani ucisku. W przypadku rolek dla dzieci, których stopy wciąż rosną, można wybrać modele z rozsuwanym butem (mają one zwykle tolerancję do czterech rozmiarów). Poza tym buty w rolkach powinny być dobrze usztywnione i mieć solidne zapięcia na klamry lub sznurowadła wraz z dodatkowymi klamrami;
  • wielkość i twardość kółek w rolkach: dla początkujących rolkarzy sugeruje się średnicę 72–84 mm oraz twardości między 74 a 82A. Takie kółka są miękkie, przez co lepiej amortyzują na nierównym terenie (lecz jednocześnie szybciej się zużywają). Twardsze i trwalsze kółka (od 84A) zalecane są zwłaszcza osobom o większej masie ciała;
  • różnica między rolkami dla kobiet i mężczyzn: jeśli rozmiar naszej stopy znajduje się "na granicy" największego rozmiaru damskiego i najmniejszego rozmiaru męskiego, zwróćmy uwagę dla jakiej płci przeznaczony jest sprzęt, który kupujemy? Modele rolek męskich są znacznie szersze, niż te przeznaczone dla kobiet. Różnią się także wyprofilowaniem podeszwy. Związane jest to główne z punktem ciężkości, który w przypadku mężczyzn rozkłada się inaczej niż u kobiet;
  • ze względu na wytrzymałość i odporność na upadki, zdecydowanie lepiej sprawdzają się płozy wykonane z aluminium, niż z plastiku. Warto również sprawdzić, jaka wielkość kółek może zmieścić się w płozach rolek, które chcemy kupić;
  • solidne ochraniacze oraz kask to elementy wyposażenia, które pozwolą uniknąć poważnych stłuczeń i przykrych konsekwencji upadku. Nie należy ich lekceważyć, ponieważ groźny i niespodziewany wypadek na rolkach może się przydarzyć nawet podczas rekreacyjnej jazdy.

Na rolkach nie tylko chudniemy, modelujemy naszą sylwetkę i ćwiczymy wytrzymałość. Ten rodzaj sportu sprzyja również utrzymaniu dobrego samopoczucia i ogólnemu odprężeniu. Intensywne dotlenienie organizmu podczas aktywności na świeżym powietrzu redukuje stres, uspokaja i polepsza naszą koncentrację. Podczas jazdy na rolkach organizm wydziela również duże ilości dopaminy, serotoniny i endorfin, dzięki którym poprawia się nasz nastrój, odczuwamy radość i chęć do życia.

Artykuł sponsorowany