Szeroki wybór obuwia do biegania sprawia, że większość interesujących nas modeli znajdziemy zarówno w wersji dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Dla wielu z nas jedyną różnicą między tymi butami, która przychodzi nam do głowy jest zakres rozmiarów dla poszczególnych płci, i ewentualnie kolorystyka. Ale czy tylko to je odróżnia?

Różnice występujące pomiędzy butami do biegania, przeznaczonymi dla obu płci wynikają przede wszystkim z budowy anatomicznej ludzkiego ciała. Większość kobiet cechuje niższa waga, a także mniejsza i węższa stopa niż u mężczyzn. Stąd u wielu producentów spotkać możemy "rozmiarówkę" kończącą się w przypadku pań na numerze 42 EU, a w przypadku panów w tym właśnie numerze oferującą najmniejszy rozmiar.

Podczas zakupu obuwia biegowego, warto wiedzieć o dodatkowym oznaczeniu stosowanym przez producentów, określającym szerokość buta. W przypadku modeli męskich jest to litera "D", a w przypadku damskich "B". Damskie buty do biegania są zazwyczaj o kilka milimetrów węższe od swoich męskich odpowiedników.

Wysokość podeszwy to także często spotykana różnica między damskimi, a męskimi butami. Kobiety są przeważnie lżejsze od mężczyzn, w związku z tym producenci dość często stosują mniejszą ilość pianki w butach biegowych dla pań, czego naturalnym następstwem jest o kilka milimetrów niższa podeszwa.

Dosyć rzadko spotykaną różnicą jest drop (czyli różnica w wysokości buta między piętą a palcami) w obuwiu przeznaczonym dla obu płci. Biorąc pod uwagę fakt, że kobiety często chodzą w butach na wysokim obcasie, w niektórych modelach butów biegowych producenci stosują wyższy drop, zapewniający ścięgnu Achillesa komfortowe ułożenie i stabilizację.

Podsumowując, na wybór odpowiednich butów do biegania ma wpływ wiele czynników. Mimo tej samej długości wkładki i rozmiaru, męskie buty do biegania będą nieco szersze, a te przeznaczone dla kobiet - węższe. Dodatkowo często występują różnice w numeracji u poszczególnych producentów. Konieczne jest zatem każdorazowe mierzenie butów przed ich zakupem. Nasza stopa powinna mieć w nich delikatny luz, a my powinniśmy czuć się stabilnie i komfortowo. Każdy ucisk odczuwany już na etapie mierzenia, to jasny sygnał, że wybraliśmy zbyt mały lub nieodpowiedni model. A pamiętajmy, że wybieramy obuwie, w którym zamierzamy pokonać wiele kilometrów biegu!

Artykuł sponsorowany