Szwajcarska firma On Running proponuje na swojej stronie "wynajem" butów do biegania! W ramach wykupionej subskrypcji klient otrzyma buty, które po zużyciu zwraca, firma wymienia je na nowe, a wyeksploatowane materiały służą do produkcji kolejnej pary - prawdziwe zero waste!

Powszechnie znane są już usługi streamingu treści audio i wideo, takie jak Netflix, HBO Go, czy Spotify. Jednak pomysł na buty do biegania "w wersji abonamentowej" jest czymś zupełnie nowym. Czy pomysł ma szansę się przyjąć? Przyjrzyjmy się nieco bliżej tej propozycji!

Buty marki On Running, które będzie można nabyć w modelu subskrypcyjnym to Cyclon - najnowszy model szwajcarskiego producenta. Ich wynajem kosztować ma 29,95 euro miesięcznie.

Firma szacuje, że buty powinny wytrzymać dystans około 400 km. Gdy obuwie się zużyje i straci swoje właściwości amortyzujące i stabilizujące, klient poprzez specjalnie w tym celu przygotowaną platformę zamawia kolejną parę, odsyłając jednocześnie stare buty do producenta. Zużyte obuwie poddawane jest procesowi recyklingu, w skutek którego powstaje zupełnie nowa para butów. 

Wygląd butów jest bezdyskusyjnie minimalistyczny. Wynika to z faktu, że wytworzono je z materiałów podlegających w 100% recyklingowi. Firma informuje, że do produkcji obuwia posłużyły ziarna fasoli rycynowej.

Wniesienie wspomnianej opłaty 29,95 euro traktowane jest jako forma zaliczki na poczet nowej usługi. Start projektu jest bowiem przewidziany na jesień 2021 roku.

Źródło: on-running.com/en-pl/cyclon