Dokładnie wczoraj, podczas festiwalu biegów górskich Ultra-Trail du Mont-Blanc w Chamonix, firma Garmin oficjalnie zaprezentowała najnowszą, szóstą odsłonę swoich zegarków z serii Fenix. Nowe urządzenia to przede wszystkim nowe funkcje, większe wyświetlacze, a także po raz pierwszy w zegarkach Garmin - ładowanie solarne!

Tym razem Garmin zdecydował się podzielić najnowszą serię "Fenixów" na:

 • Garmin Fenix 6 - czyli wersję standardową z wyświetlaczem o przekątnej 1,3 cala;
 • Garmin Fenix 6S - nieco mniejszą wersję zegarka z wyświetlaczem o przekątnej 1,2 cala;
 • Garmin Fenix 6X - wersję najlepiej wyposażoną ze wszystkich wymienionych z wyświetlaczem o przekątnej 1,4 cala, jedyną występującą również w opcji Pro Solar, czyli z doładowywaniem solarnym.

Modele 6 i 6S występują w dwóch wariantach - podstawowym i Pro. Do tego dochodzi jeszcze opcja szafirowego szkła (wersja Sapphire), dostępna dla wersji Pro wszystkich trzech zegarków. Dzięki takiemu podziałowi, użytkownik może wybierać spośród aż 9 modeli:

 • Fenix 6X Pro
 • Fenix 6X Pro Solar
 • Fenix 6X Pro Sapphire
 • Fenix 6
 • Fenix 6 Pro
 • Fenix 6 Pro Sapphire
 • Fenix 6S
 • Fenix 6S Pro
 • Fenix 6S Pro Sapphire

Należy pamiętać, że wersje podstawowe (czyli Fenix 6 oraz Fenix 6S) nie posiadają funkcji odtwarzania muzyki, nie mają WiFi oraz opcji map.

Cała seria wyposażona jest natomiast w funkcję PacePro, stworzoną z myślą o biegaczach i utrzymaniu odpowiedniego tempa biegu podczas zawodów. Fenix 6 dostosowuje teraz wskazówki dotyczące tempa do profilu wysokości trasy. Biegacze mogą zaplanować swoje tempo w ustawieniach zegarka lub przygotować wcześniej trening w aplikacji Garmin Connect na telefonie lub komputerze. Następnie, w trakcie biegu zegarek wyświetli docelowe tempo interwału, tempo rzeczywiste, dystans do następnego interwału, a także różnicę czasową wobec wyznaczonego celu.

Nowe urządzenia mają fabrycznie wgrane mapy TopoActive Europe, a także dodatkowe plany dedykowane różnego rodzaju aktywnościom fizycznym, jak chociażby 41000 pól golfowych czy 20000 ośrodków narciarskich z całego świata. Oprócz tego, nie zabrakło miejsca na ClimbPro, czyli funkcję umożliwiającą biegaczom i rowerzystom sprawdzanie profilu wzniesienia.

Podczas uprawiania sportu, użytkownicy nie będą musieli zabierać ze sobą telefonu. Pamięć wewnętrzna zegarków Garmin Fenix 6 pozwala na zapisanie nawet do 2000 utworów. Można również skorzystać z fabrycznie zainstalowanych aplikacji do strumieniowego przesyłania w zgodnych serwisach,w tym Spotify i Deezera, a także słuchać muzyki przez słuchawki wyposażone w technologię Bluetooth.

Przydatną nowością zastosowaną w zegarkach jest funkcja Power Manager. Umożliwia ona sprawdzenie, w jakim stopniu ustawienia i czujniki zegarka zużywają baterię. W sytuacji, gdy trening trwa dłużej niż pozostały czas pracy, zegarek umożliwi wyłączenie niektórych funkcji w celu zaoszczędzenia energii. Opcja szczególnie przydatna, gdy planujemy swój start w zawodach na długich dystansach, a nie chcielibyśmy rezygnować z dodatkowych udogodnień oferowanych przez zegarek.

Oprócz predefiniowanych planów treningowych czy szacunkowych pułapów tlenowych ustalanych na podstawie wysokości nad poziomem morza i temperatury otoczenia, wszystkie prezentowane modele Fenixa 6 posiadają nadgarstkowy pomiar tętna monitorujący poziom stresu przez cały dzień, działający pod wodą, a także mierzący poziom saturacji krwi dzięki technologii Pulse Ox. Dzięki temu, nasze dane dotyczące snu czy aklimatyzacji na wysokościach są bardziej precyzyjne.

W Garmin Fenix 6 znalazła się też funkcja, którą producent stosował już w swoich urządzeniach -  Body Battery monitoruje poziom energii użytkownika, pozwalając sprawdzić zapasy sił i zaplanować optymalny czas treningu czy regeneracji.

Nowe Garminy, podobnie jak wcześniejsze modele w portfolio producenta, informują o przychodzących połączeniach, sms-ach, mailach i powiadomieniach z aplikacji zainstalowanych w smartfonie. Znalazła się w nich również funkcja płatności zbliżeniowych Garmin Pay, która jest obecnie wspierana przez wiele polskich banków.

Innowacyjna funkcja "Pro Solar", dostępna jedynie w najdroższej wersji modelu Fenix 6X, pozwala na uzupełnienie energii w akumulatorze zegarka po wystawieniu go na światło słoneczne. Wbudowana w urządzenie soczewka ładująca PowerGlass umożliwia zgromadzenie dodatkowej energii nawet na kolejne 3 dni działania zegarka w trybie smartwatcha (+ 21 dni po pojedynczym ładowaniu kablem).

 

Wraz z oficjalną premierą, opisywane modele trafiły równolegle do sprzedaży. Sugerowana cena detaliczna zaczyna się od 599 euro (ponad 2600 pln) za bazową wersję 6S. Według strony producenta, za wersję najdroższą, czyli 6X Pro Sapphire/6X Pro Solar, zapłacimy 949 euro (ponad 4100 pln).

Foto | Źródło: garmin.com