Niespełna dwa miesiące temu Garmin zaprezentował nową serię zegarków z linii Forerunner. Wśród zaprezentowanych modeli znalazł się Garmin Forerunner 245 Music, który swoją funkcjonalnością i specyfikacją mocno nawiązuje do obecnego od zeszłego roku na polskim rynku modelu Forerunner 645 Music. Porównajmy zatem oba te urządzenia!

Numeracja stosowana w zegarkach sportowych firmy Garmin sugeruje, że bardziej zaawansowanym urządzeniem jest model Forerunner 645 Music. Świadczyć może o tym również nieznacznie wyższa cena tego zegarka. Jeśli jednak przeanalizujemy specyfikację urządzeń, okaże się, że to właśnie w modelu Forerunner 245 Music, jako tym nowszym, zaimplementowano kilka dodatkowych funkcjonalności. Trudno na tej podstawie jednoznacznie wskazać zwycięzcę tego porównania. Przyjrzyjmy się zegarkom nieco wnikliwiej!

Garmin Forerunner 245 Music vs Forerunner 645 Music: Design

Garmin Forerunner 245 Music | Foto: arstechnica.com

Jedną z cech wspólnych modelu FR 645 oraz FR 245 jest wygląd. Są to urządzenia o bardzo podobnym rozmiarze, parametrach ekranu oraz wadze.

"Starszy" Forerunner 645 Music posiada wymiary 42,3 mm x 42,3 mm x 13,5 mm. Model Forerunner 245 Music występuje w rozmiarze niemal identycznym, wynoszącym 42,5 mm x 42,5 mm x 12 mm. Jest delikatnie cieńszy, lecz można było się tego spodziewać po nieco nowszym urządzeniu.

Oba zegarki mają 1,2-calowe wyświetlacze pokryte szkłem Corning Gorilla Glass 3 o rozdzielczości 240 x 240 pikseli i ważą po około 40 g każdy (FR 245 = 38,5 g; FR 645 = 42,2 g). W przypadku Forerunner'a 645 ramka jest jednak wykonana ze stali nierdzewnej, a w modelu FR 245 z tworzywa sztucznego.

Oba urządzenia przechowują w swojej pamięci dane dotyczące 200 godzin naszej aktywności oraz posiadają klasę wodoszczelności 5ATM, w związku z czym można ich nie zdejmować na basenie oraz treningach pływania.

Różnice w żywotności baterii? Na pierwszy rzut oka niewielkie. W trybie zegarka zarówno FR 245, jak i FR 645 wytrzymują do 7 dni. Tryb GPS z włączoną muzyką to maksymalnie 5 godzin pracy w przypadku modelu FR 645, a do 6 godzin pracy zegarka FR 245. Największą różnicą jest jednak tryb pracy GPS bez odtwarzanej muzyki - tu nowszy FR 245 jest w stanie wytrzymać do 24 godzin, o 10 godzin więcej niż nieco starszy model FR 645 (max. do 14 godzin). Dłuższy czas pracy FR 245 jest efektem zastosowania nowego modułu GPS, który zużywa mniej energii.

Garmin Forerunner 245 Music vs Forerunner 645 Music: Funkcje

Garmin Forerunner 645 Music | Foto: obieganiu.pl

Jedną z podstawowych funkcji opisywanych urządzeń jest oczywiście monitorowanie naszej codziennej aktywności i dostarczanie na tej podstawie wielu przydatnych statystyk i zestawień. Jest natomiast pewien zestaw funkcji które odróżniają oba modele.

Spójrzmy zatem, co znajdziemy zarówno w FR 245, jak i FR 645, a następnie co wyróżnia każdego z nich.

Funkcje obu zegarków:

 • czujniki GPS, GLONASS i GALILEO;
 • nadgarstkowy pomiar tętna;
 • śledzenie aktywności dla kroków, kalorii i snu przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu;
 • przechowywanie muzyki (do 500 utworów w zależności od wielkości plików) i jej synchronizacja z serwisów streamingowych, takich jak Spotify i Deezer;
 • kompatybilność ze smartfonami iOS i Android dla inteligentnych powiadomień;
 • obsługa Bluetooth, ANT+ i Wi-Fi;
 • tryby śledzenia aktywności, takich jak bieganie, bieganie na bieżni, jazda na rowerze, jazda na rowerze w pomieszczeniach, jazda po torach wewnętrznych, joga, pokonywanie schodów, trening eliptyczny, trening cardio, trening siłowy, pływanie na basenie.
Wyłącznie w Garmin Forerunner 645 Music

Garmin Forerunner 645 Music | Foto: obieganiu.pl

Model Garmin Forerunner 645 może poszczycić się kilkoma funkcjami, które wyróżniają go na tle nowszego FR 245. Są nimi:

 • wyświetlanie informacji o natężeniu wysiłku;
 • wyświetlanie informacji o przygotowaniu wydolnościowym;
 • możliwość obliczania progu mleczanowego;
 • obsługa płatności zbliżeniowych Garmin Pay;
 • obsługa Strava Live Segments;
 • wbudowany wysokościomierz barometryczny;
 • dzięki wysokościomierzowi barometrycznemu, Garmin Forerunner 645 obsługuje monitorowanie dodatkowych aktywności, takich jak narty/snowboard oraz informacji o pokonanych w ciągu dnia piętrach w górę.
Wyłącznie w Garmin Forerunner 245 Music

Garmin Forerunner 245 Music | Foto: arstechnica.com

 Funkcje obecne wyłącznie w modelu Garmin Forerunner 245:

 • wbudowany pulsoksymetr - umieszczony na nadgarstku czujnik, który szacuje natlenienie krwi, co pomaga ocenić, w jaki sposób ciało absorbuje tlen (zwłaszcza podczas snu);
 • funkcja monitorowania energii Body Battery - wykorzystuje ona zebrane dane do mierzenia rezerw energii w dowolnym momencie, dzięki czemu możliwe jest zaplanowanie dnia z uwzględnieniem optymalnego czasu aktywności i odpoczynku.
Garmin Forerunner 245 Music vs. Forerunner 645 Music: Cena

Różnica w cenie obu porównywanych zegarków nie jest aż tak znacząca. W momencie pisania tego artykułu wynosi ok. 120 pln, biorąc pod uwagę ceny oferowane przez sklepy będące oficjalnymi dystrybutorami marki Garmin:

Alternatywnym rozwiązaniem jest rezygnacja z oferowanej funkcjonalności odtwarzania muzyki, i wybranie nieco tańszych modeli Garmin Forerunner 245 bądź 645 bez "Music" w nazwie. Modele te będą o ok. 200 pln tańsze od swoich "muzycznych" odpowiedników, lecz różnica cenowa między modelami FR 645 a FR 245 zostanie utrzymana na poziomie 120 pln.

Garmin Forerunner 245 Music vs. Forerunner 645 Music: Który lepszy?

Oba zegarki są do siebie bardzo podobne, zarówno pod względem wizualnym jak i funkcjonalnym.

Jeśli mamy założony mniejszy budżet, którego musimy się trzymać przy zakupie nowego urządzenia, zdecydujmy się na model FR 245.

W przypadku, gdy priorytetem są dla nas kwestie wizualne i estetyczne, prawdopodobnie lepszym wyborem będzie model FR 645, którego obudowa wykonana ze stali nierdzewnej dodaje mu nieco elegancji.

Warto także pamiętać, że oba zegarki to także zaawansowane urządzenia sportowe, które oprócz wyświetlania aktualnego czasu i monitorowania aktywności użytkownika dostarczają szereg dodatkowych funkcjonalności. Być może zastosowany w "645" wysokościomierz barometryczny wyda nam się przydatnym udogodnieniem? A może pulsoksymetr obecny w nowszym "245" będzie tą funkcją, która przesądzi o ostatecznym wyborze?

No i na dodatek kwestia płatności zbliżeniowych! Jeśli chcielibyśmy móc płacić zegarkiem, a nasz bank daje nam taką możliwość w ramach prowadzonego rachunku, zdecydujmy się na model FR 645.

Każdy użytkownik ma inne preferencje i upodobania. Opisane urządzenia nie prezentują zbyt dużych różnic w ich funkcjonalności. Mamy nadzieję, że zaprezentowane porównanie ułatwi Wam dokonanie właściwego wyboru.