Suunto jest obok takich marek jak Garmin, Polar czy TomTom jedym z czołowych producentów multisportowych zegarków. Najnowszą propozycją fińskiego producenta jest model Suunto 5, który ze względu na swoją specyfikację, plasuje się pomiędzy Suunto 3 a bardziej zaawansowanym modelem Suunto 9. Jest on tym samym następcą dotychczasowego Suunto Spartan Trainer.

W porównaniu z zegarkiem Spartan Trainer, nowa "piątka" posiada wydłużoną żywotność baterii. Urządzenie w trybie pomiaru czasu wytrzymuje na jednym ładowaniu do 14 dni. Z aktywnymi powiadomieniami komórkowymi oraz całodniowym monitorowaniem aktywności do 7 dni. Natomiast w trybie treningowym z aktywnym GPS do 20 godzin.

Obudowa Suunto 5 wykonana jest ze stali nierdzewnej, a ekran z kryształu mineralnego. Koperta ma średnicę 46 mm oraz grubość 14,6 mm. Całość waży 66 g. Producent nie zdecydował się na zastosowanie ekranu dotykowego - zegarek obsługuje się za pomocą przycisków umieszczonych na bokach obudowy. 

Suunto 5 monitoruje aktywność fizyczną użytkownika. Posiada zdefiniowanych ponad 80 trybów sportowych. Oprócz dobrze znanych z poprzednich modeli funkcji biegowych, rowerowych czy pływackich, sprawdzi się on również podczas triathlonu, dzięki możliwości zmiany sportu podczas ćwiczeń. 

Zegarek monitoruje poziom sprawności użytkownika (VO2max) i poczynione postępy. Dostarcza informacji nt. dostępnych zasobów energii, kontroluje obciążenie treningowe i sugeruje niezbędny czas regeneracji.

Dzięki całodniowemu monitorowaniu aktywności, użytkownik otrzymuje wygodny dostęp do informacji nt. wykonanych kroków, spalonych kalorii i długości snu. W każdej chwili może również wykonać dodatkowy pomiar tętna z nadgarstka.

Urządzenie posiada również bardzo praktyczną opcję inteligentnego trybu baterii, który uczy się wzorców treningowych, umożliwiając wysyłanie przypomnień o konieczności ładowania urządzenia z dużym wyprzedzeniem przed kolejnym treningiem.

Zegarek zapewnia łączność z systemami satelitarnymi GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS. W odróżnieniu od wyższych modeli, nie posiada natomiast kompasu i wysokościomierza barometrycznego, który zastosowany został w modelu Suunto 9 Baro.

Suunto 5 trafi do sprzedaży 4 czerwca 2019 roku. Dostępny będzie w czterech wersjach kolorystycznych: white, all black, burgundy copper oraz graphite copper. Cena detaliczna urządzenia ustalona została na 1459,00 pln. Zakupu będzie można dokonać m. in. przez oficjalną stronę internetową producenta.

Foto: suunto.com