Strava jest jedną z najpopularniejszych aplikacji do rejestrowania aktywności sportowych. Jej podstawowe funkcje dostępne są za darmo, natomiast te bardziej zaawansowane, włączając w to szczegółowe analizy treningowe, dostępne są w płatnym modelu subskrypcyjnym. W ostatnich dniach zorganizowany został w Los Angeles Strava Camp, na którym twórcy aplikacji przedstawili główne kierunki rozwoju aplikacji w najbliższych miesiącach.

Fakt, że czołowi producenci urządzeń do rejestrowania i monitorowania aktywności fizycznej dostarczają użytkownikom swoje własne aplikacje, nie przeszkadza Stravie w dalszym rozwoju i pozyskiwaniu wciąż nowych użytkowników. Społeczność Stravy liczy już ponad 125 milionów użytkowników. Serwis dostępny jest na urządzeniach mobilnych z systemem Androidem i iOS, a także z poziomu przeglądarki internetowej. Strava jest kompatybilna z wieloma systemami działającymi na smartzegarkach, a jej interfejs został przetłumaczony na 14 języków (nie ma wśród nich niestety języka polskiego).

Z zapowiedzi twórców Stravy wynika, że zostanie ona w najbliższym czasie wyposażona w wiele przydatnych funkcji. Jakie udogodnienia otrzymają użytkownicy serwisu w nadchodzących miesiącach? Przyjrzyjmy się bliżej szykowanym zmianom.

Strava Athlete Intelligence

Ta funkcja ma trafić do użytkowników jeszcze w tym roku, początkowo jako wersja beta dla subskrybentów. Jej zadaniem będzie tworzenie prostego dla odbiorcy podsumowania osiągnięć oraz celów sportowych w oparciu zarówno o bieżące pomiary, jak i dane historyczne. Athlete Intelligence pomoże zrozumieć, co osiągnęliśmy danym treningiem. Dostarczy wskazówek, jak dany wysiłek wpływa na poprawę naszej kondycji.

Leaderboard Integrity

Dzięki wsparciu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, system będzie przeciwdziałał oszustwom i manipulacjom wynikami uzyskiwanymi przez użytkowników. Wszystkie osiągnięcia będą weryfikowane przez system, który również oceni realność ich ustanowienia. Jeśli na przykład użytkownik oznaczy swoją aktywność jako wykonywaną na rowerze tradycyjnym, mimo że używał do tego celu roweru elektrycznego, AI może wykryć tę nieprawidłowość i zasugerować wprowadzenie zmian.

Tygodniowe i nocne mapy popularności tras

Mapy popularności obrazują, które trasy w naszej najbliższej okolicy są najczęściej wybierane do uprawiania danej aktywności. Teraz twórcy aplikacji wzbogacą ich funkcjonalność o tygodniowe mapy, które pozwolą zobaczyć te dane z uwzględnieniem krótkiego, cotygodniowego okresu.

Pojawią się również nocne mapy popularności tras, które wyświetlą ścieżki najczęściej uczęszczane po zachodzie i przed wschodem słońca. Funkcja będzie niezwykle przydatna dla kobiet, które obawiają się trenowania po zmroku.

Nowości w interfejsie użytkownika - widok "flyover" oraz "dark mode"

Strava doczeka się w końcu trybu ciemnego, który jest od dawna dostępny w większości aplikacji. Twórcy Stravy nie pozostając obojętni na popularne rozwiązania konkurencyjnych serwisów (w tym przypadku Relive), wprowadzą także widok Flyover, czyli dynamiczną mapę 3D z danymi naszego treningu. Zaprezentowaną w tak efektownej formie aktywność, będziemy mogli następnie udostępnić innym znajomym lub w serwisach społecznościowych.

Zmiany w ofercie płatnej subskrypcji

Strava zapowiada wprowadzenie w najbliższym czasie płatnego planu rodzinnego, w ramach którego możliwe będzie dzielenie jednej subskrypcji między maksymalnie trzema użytkownikami. Cena takiego planu będzie prawdopodobnie różnić się na poszczególnych rynkach.

Foto | Źródło: strava.com