Przy okazji premiery nowych smartfonów z serii iPhone 15, firma Apple zaprezentowała również dwa zegarki - Apple Watch Series 9 oraz Apple Watch Ultra 2. Choć z zewnątrz nie znajdziemy znaczących różnic między nowymi smartwatchami a ich poprzednikami, to wewnątrz dokonano kilku ważnych zmian.

Apple Watch Series 9

Sercem Apple Watch Series 9 jest zupełnie nowy procesor Apple S9. To jednostka, która ma 60% szybszy CPU oraz 30% szybszy GPU w porównaniu do poprzednika. Taka różnica wydajności nie powinna dziwić, gdyż poprzednia jednostka opierała się na modelu stosowanym jeszcze w Apple Watchu z serii 6. 

W zegarku zastosowany został zaawansowany mechanizm rozpoznawania mowy. Siri (asystent głosowy Apple) nie musi już łączyć się z chmurą, żeby komunikować się z użytkownikiem. Komendy wypowiadane do asystenta głosowego, takie jak rozpoczynanie treningu, czy nastawianie minutnika, nie wymagają teraz sieci komórkowej ani Wi-Fi. Dzięki przetwarzaniu ich bezpośrednio w urządzeniu, Siri zrealizuje je szybciej i będą one bardziej trafne.

Zegarek obsługuje również nowe gesty. Aby odebrać lub zakończyć połączenie telefoniczne, wystarczy teraz dwukrotne stuknięcie palcem wskazującym w kciuk. Możemy również samodzielnie konfigurować dostępne gesty, w zależności od naszych potrzeb.

Apple Watch Series 9 posiada jaśniejszy wyświetlacz. Jego jasność to maksymalnie 2000 nitów, co jest wartością dwukrotnie większą niż w przypadku poprzedniej generacji zegarka.

Apple Watch Ultra 2

Druga edycja Apple Watch Ultra również działa pod kontrolą układu S9. Jasność maksymalna wyświetlacza jest jeszcze większa niż w modelu Series 9 i utrzymuje się na poziomie do 3000 nitów. Zegarek również umożliwia obsługę za pomocą nowych gestów.

Apple Watch Ultra 2 został wyposażony w 4-rdzeniowy silnik neuronowy, który ma zapewnić dwukrotnie szybsze przetwarzanie zadań opartych na uczeniu maszynowym.

Zegarek posiada też funkcję "znajdowanie dokładne", która umożliwia precyzyjne zlokalizowanie iPhone'a lub innego urządzenia Apple.

Akumulator wbudowany w urządzenie umożliwia ten sam czas pracy na jednym ładowaniu, co w przypadku modelu z zeszłego roku.

Obecnie trwa przedsprzedaż urządzeń, których wysyłka ma nastąpić po 21 września 2023 r. Apple Watch Series 9 dostępny jest w cenie od 2 249 pln, natomiast Apple Watch Ultra 2 wyceniony został na 4 499 pln.

Źródło | Foto: apple.com