Dwa flagowe modele zegarków sportowych Garmin - Fenix 7 oraz Epix Gen 2 pojawiły się właśnie w wersji "Pro". Producent rozbudował w nich funkcje treningowe, wyposażył w nowy, zaawansowany czujnik tętna oraz zróżnicował pod względem wielkości.

Decydując się na zakup nowego Fenix'a 7 Pro lub Epix'a Pro Gen 2, użytkownik będzie mógł wybierać spośród trzech rozmiarów koperty: o średnicy 42, 47 oraz 51 mm. Każdy z nowych modeli został wyposażony w latarkę LED z możliwością regulacji jasności, trybem czerwonego światła oraz trybem stroboskopowym. Wszystko po to, aby zapewnić lepszą widoczność i bezpieczeństwo podczas wieczornych treningów.

Producent nie zdecydował się tym razem na zmianę rodzaju wyświetlacza, jak miało to niedawno miejsce w przypadku Forerunner'a 965, który otrzymał amoledowy ekran. Fenix 7 Pro posiada zatem zoptymalizowany pod kątem poboru energii ekran MIP, natomiast Epix Pro wyposażono w wyświetlacz AMOLED. Według deklaracji producenta, dzięki przeprojektowanemu układowi pikseli, dane wyświetlane na ekranie mają być bardziej czytelne w ostrym słońcu oraz znacznie jaśniejsze.

W zależności od wybranego wariantu, ekran zegarka będzie pokryty szkłem Power Sapphire lub Power Glass. Wszystkie nowe modele "Pro" posiadają funkcję ładowania solarnego. W zegarkach zastosowano nowy czujnik pomiaru tętna z nadgarstka 5-tej generacji, który ma dostarczać jeszcze dokładniejsze dane treningowe.

Kilka nowości znajdziemy również w samym oprogramowaniu najnowszych Garminów. Pierwszą z nich jest Endurance Score, czyli wskaźnik, który pozwala ocenić wytrzymałość sportowca podczas długich aktywności. Aby dostarczyć jak najdokładniejszych informacji, zestawia on ze sobą kluczowe dane treningowe, takie jak pułap tlenowy, krótko i długookresowe obciążenie oraz historię treningową.

Hill Score jest natomiast wskaźnikiem, który analizuje historię treningów pod kątem pokonanych podbiegów. Na podstawie danych mocy biegowej, informacji o nachyleniu wzniesienia oraz wytrzymałości biegowej w skali od 1 do 100, wskazuje postępy treningowe osiągane na wzniesieniach.

Przydatną nowością może okazać się również funkcja "Przed Tobą", która uwzględnia na mapie dodatkowe punkty w okolicy (POI), takie jak punkty żywnościowe, czy stacje pierwszej pomocy. Zastosowane cieniowanie reliefowe sprawia, że mapy topograficzne stają się jeszcze łatwiejsze do zinterpretowania.

Producent deklaruje długi czas pracy obu modeli na jednym ładowaniu. Według dostępnych danych, Fenix 7 Pro z ekranem 51 mm ma działać do 37 dni z wykorzystaniem ładowania solarnego oraz do 28 dni bez tej funkcji. W przypadku Epix'a Pro Gen 2 z największym wyświetlaczem, czas pracy to maksymalnie 31 dni z aktywnym trybem always on.

W zależności od wybranego wariantu i rozmiaru zegarka:

  • ceny Fenix'a 7 Pro zaczynają się od ok. 3 850 pln, a kończą na 4 750 pln;
  • ceny Epix'a Pro Gen 2 zaczynają się od ok. 4 300 pln, a kończą na 5 200 pln.

Porównaj ceny najnowszych modeli zegarków i opasek sportowych amerykańskiego producenta, korzystając z naszej listy nowości Garmina

Źródło: garmin.com