W ciągu ostatnich lat zegarki z serii Garmin Forerunner zdążyły zgromadzić wokół siebie duże grono wiernych użytkowników. Tym razem amerykański producent przygotował coś specjalnego! Nowe modele Forerunner 265 oraz Forerunner 965, oprócz niezliczonych funkcji przydatnych biegaczom w codziennym treningu, oferują również jasny, niezwykle wyraźny ekran AMOLED.

Garmin Forerunner 265

Garmin Forerunner 265 oferowany jest w dwóch rozmiarach. Nieco większy Forerunner 265 ma przekątną ekranu 1,3 cala, kopertę 46 mm i waży 47 g. Mniejszy Forerunner 265S posiada 1,1-calowy ekran, kopertę 42 mm i wagę 39 g.

W obu urządzeniach zastosowano ekran AMOLED z opcjonalnym trybem „zawsze włączony”. Oznacza to, że użytkownik sam decyduje, czy ekran ma być wybudzany wraz z ruchem nadgarstka, czy być zawsze włączony i w trakcie bezczynności nieznacznie przygasać.

Rozdzielczość ekranu w modelu Forerunner 265 wynosi 416×416. Rozdzielczość mniejszego Forerunner'a 265S to 360×360. Ekran obu zegarków osłania szkło Corning Gorilla Glass 3.

Jak sugeruje nazwa serii "forerunner", są to zegarki, które mają wspierać biegaczy i innych pasjonatów sportu w realizacji założeń treningowych i poprawy kondycji. Stąd obecność w obu urządzeniach funkcji całodobowo monitorujących parametry organizmu i sugerujących gotowość do kolejnego treningu. Użytkownik tuż po przebudzeniu otrzyma poranny raport, zawierający takie informacje jak podsumowanie jakości snu z ostatniej nocy, czy status zmienności tętna.

Zegarki dostarczają też wskazówki na temat aktualnego poziomu wydolności i potrzeb w zakresie regeneracji. Podczas treningów dokonywany jest między innymi pomiar mocy i parametrów dynamiki biegu - kadencji, długość kroku, czy czasu kontaktu stóp z podłożem.

Modele Forerunner 265 oferują bardzo przydatne narzędzia do monitorowania naszej wydajności. Są w stanie oszacować pułap tlenowy, przygotowanie wydolnościowe, a po zakończonym biegu podsumować efekt treningu. Biegacze mogą korzystać z bezpłatnych planów Garmin Coach, które zostały przygotowane przez profesjonalnych trenerów.

Zaimplementowana już we wcześniejszych modelach Garmina funkcja PacePro pomaga zaplanować ukończenie biegu w określonym czasie, sugerując tempo poszczególnych odcinków, w zależności od stopnia ich trudności i profilu trasy.

Garmin Forerunner 265 oferuje również obsługę wielopasmowego GPS, którą do niedawna mogły poszczycić się tylko niektóre najnowsze modele zegarków, takie jak Garmin Fenix 7, czy Epix Gen 2 Sapphire.

Forerunner 265 idąc z duchem czasu, oferuje również funkcje typowe dla smartwatcha, czyli wyświetlanie powiadomień ze smartfona, pobieranie utworów z serwisów Spotify, Deezer lub Amazon Music do pamięci wewnętrznej (8 GB) i słuchanie ich bez użycia telefonu.

Możemy również zapomnieć o zabieraniu na trening karty płatniczej lub gotówki - zegarek obsługuje płatności zbliżeniowe Garmin Pay!

Według deklaracji producenta, żywotność baterii na jednym ładowaniu w przypadku modelu Forerunner 265S to maksymalnie 24 godziny w trybie GPS i do 15 dni w trybie zegarka. Model Forerunner 265 ma według Garmina działać do 20 godzin w trybie GPS i do 13 dni w trybie smartwatcha.

Garmin Forerunner 965

Zegarek Garmin Forerunner 965 jest bardziej zaawansowanym modelem w stosunku do Forerunner 'a 265. Posiada ekran o przekątnej 1,4 cala, kopertę w rozmiarze 47 mm i wagę 53 g. Ekran AMOLED ma imponującą rozdzielczość 454×454 pikseli, a chroni go szkło Corning Gorilla Glass DX. Ramka zegarka została wykonana z tytanu.

Funkcje z opisywanego powyżej modelu 265 zostały tu uzupełnione o wbudowane mapy topograficzne i możliwość przechowywania większej ilości utworów bezpośrednio w zegarku (32 GB). GarminForerunner 965 potrafi również wygenerować informacje na temat obciążenia krótko i średniookresowego.

Funkcja real-time stamina pozwala monitorować i zarządzać poziomem wysiłku użytkownika, a ClimbPro umożliwia wyświetlanie w czasie rzeczywistym informacji o nadchodzących wzniesieniach, stopniu ich nachylenia i przyroście wysokości.

Producent podaje, że czas pracy zegarka na jednym ładowaniu to maksymalnie 31 godzin w trybie GPS oraz do 23 dni w trybie zegarka.

Cena i dostępność

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na oficjalnej stronie producenta, model Forerunner 965 będzie dostępny pod koniec marca (za ok. 2-3 tygodnie) w cenie 649,99 euro (około 3099 pln). Z kolei Garmina Forerunner 265 można już kupić w cenie 499,99 euro (około 2399 pln).

Foto | Źródło: Garmin